Meandar Media poziva na predstavljanje knjige 'Nostalgija:Kratka povijest zaborava' Zlatka Kramarića, koje će se održati u utorak, 7. veljače, u Knjižnici i čitaonici Bogdana Ogrizovića, s početkom u 12:00 sati.
vrijeme: 07.02.2017. 12:00
mjesto: Knjižnica i čitaonica Bogdana Ogrizovića
U predstavljanju, uz autora, sudjeluju:
Doc. dr. sc. Ivana Žužul
Prof. dr. sc. Slaven Letica
Branko Čegec
O knjizi:
Ova knjiga otvara cijeli niz važnih i osjetljivih pitanja, na koja najčešće nije moguće odgovoriti decidirano, no u situaciji kakva prevladava u društvima na cijelome ex-Yu prostoru, iznimno je važno da se takva pitanja počnu postavljati često, jer nas i to na neki način približava mogućim odgovorima. Sam autor kaže:
Nije nimalo ugodno živjeti sa spoznajom da niti jedna riječ kajanja, iskrene isprike nije dovoljno iskupljujuća i da od vašega mjesta nepopravljivog “grješnika” u povijesti, sve i da želite, ne možete pobjeći. I koliko god iskreni bili i usprkos vašem trudu, gotovo je nemoguće ikoga, a ponajmanje kritičku (ali, i onu drugu) javnost uvjeriti da se u tim “gestama” ne radi ni o kakvu prakticiranju neobvezujuće političke mode, gdje se, jer je to poželjan način političkog djelovanja, “kao da” svi jedni drugima ritualno ispričavamo. I ta je spoznaja uistinu frustrirajuća. Upravo iz tih razloga učinilo mi se da bi nam neka historijska iskustva u jednako složenim odnosima između modernih Nijemaca i Židova mogla biti korisna u razrješavanju tih problematičnih i traumatičnih odnosa. Konačno, neke očite političke i etičke sličnosti koje definiraju i jedan i drugi odnos nije bilo moguće ne primijetiti.
O autoru:
Zlatko Kramarić (Osijek, 1956.) profesor je makedonske književnosti i kulture, teorije književnosti i kulturalne antropologije. Radi na Odjelu za kulturologiju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku kao redoviti profesor u trajnom zvanju, i kao gost-profesor na FON-univerzitetu u Skopju. Trenutno je generalni konzul Republike Hrvatske u Banja Luci/RS. Prije toga, bio je i veleposlanik RH u Makedoniji i Kosovu.
Napisao je više knjiga, od kojih izdvajamo:
Novi experimentum macedonicum (1987.),
Uvod u naratologiju (1989.),
Makedonske teme i dileme (1991.),
Diskurs razlike (1995.),
Identitet, tekst, nacija (2009.),
Jugoslavenska ideja u kontekstu postkolonijalne kritike (2014.) i, u suautorstvu s Angelinom Banović-Markovskom,
Politika, kultura, identitet (2013.). Član je Društva hrvatskih književnika, Hrvatskog filozofskog društva, Matice hrvatske, a 2015. godine izabran je za člana Makedonske akademije znanosti i umjetnosti (MANU).