Preskočite na glavni sadržaj

Predavanje maestra Bareze o 'Gurre-Lieder' A. Schönberga

Predavanje maestra Nikše Bareze o 'Gurre-Lieder' Arnolda Schönberga održat će se u srijedu, 21. rujna u 18 sati, u predvorju Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog u Zagrebu. Ulaz je slobodan.
vrijeme: 21.09.2016.
mjesto: Zagreb, KD Vatroslava Lisinskog

Dan uoči prve hrvatske izvedbe velebne kantate Gurre-Lieder Arnolda Schönberga, maestro Nikša Bareza predavanjem će nas provesti kroz to monumentalno djelo. Riječ je ostvarenju čiju je izvedbu maestro Bareza priželjkivao još od mladenačkih dana, no zbog velikog ansambla i zahtjeva produkcije, to je bilo teško realizirati. Prilike za to sada su sazrele i u Zagrebu, 113 godina nakon praizvedbe djela čija izvedba i za veće europske gradove predstavlja velik događaj. Osim što izvedba zahtjeva fascinantan izvođački aparat, riječ je i o glazbenom materijalu kojim je Schönberg genijalno baratao.

Ta kantata za pet opernih solista, naratora, zbor i veliki orkestar nastala prema poemi danskoga pisca Jensa Petera Jacobsena, potvrdila je Schönberga kao jednog od najutjecajnijih glazbenih autora prve polovice 20. stoljeća. Gurre-Lieder / Pjesme o Gurreu, pričaju legendarnu dansku priču o dvorcu Gurreu i srednjovjekovnoj ljubavnoj tragediji koja se u njemu dogodila, kada se danski kralj Valdemar zaljubio u djevojku Tove, što ljubomorna kraljica Helvig nije mogla podnijeti, pa je dala ubiti mladu ljubavnicu svojega supruga. Poemu je Schönberg pročitao u njemačkome prijevodu 1903. i ona ga je zaintrigirala jer se literarni predložak poklopio s njegovom tadašnjom željom da napiše ciklus pjesama za sopran, tenor i klavir. Sljedećih se deset godina, pišući ostala djela, vraćao ciklusu koji je samo rastao i prerastao u golemu kantatu, praizvedenu 1913. u Beču. Gurre-Lieder smatra se jednim od najljepših i najzahtjevnijih glazbenih ostvarenja prošloga stoljeća u čiju realizaciju mora biti uključeno više od 300 izvođača, a u ovom slučaju i četiri institucije koje su podijelile zahtjeve organizacije: Hrvatska radiotelevizija, Koncertna dvorana Vatroslava Lisinskog, Hrvatsko narodno kazalište i Muzička akademija Sveučilišta u Zagrebu.

glazba.hrt.hr
lisinski.hr