Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka u ožujku najavljuje raznolik program na lokaciji Guvernerova palača te u dislociranim zbirkama – Muzejskoj zbirci Kastavštine u Kastvu i Memorijalnom centru Lipa pamti u Lipi ...
vrijeme: 01.03.2021.
LOKACIJA GUVERNEROVA PALAČA
ČUDOTVORNICA
Nakon vremena u kojem smo s polaznicima Čudotvornice bili u online vezi posredstvom Kućne Čudotvornice radujemo se ponovnom susretu na edukativnim programima koji će se do daljnjeg održavati u prostoru Mramorne dvorane, a u slučaju povoljnih vremenskih uvjeta u toplijim mjesecima i na terasi istočnog aneksa Guvernerove palače, ispred Čudotvornice i u perivoju.
Malim čudotvorcima vraćaju se
Jutra u Muzeju i to
20. ožujka 2021. kad obilježavajući Svjetski dan kazališta za djecu i mlade te dolazak proljeća muzej organizira radionicu
Kazalište u muzeju. Ona će veličanstvenu palaču Muzeja pretvoriti u scenu za maštovite priče i kreativne likove koje će sudionici radionice osmisliti i izraditi na radionici. Zbog ograničena broja sudionika potrebna je najava:
porukom na Facebook, na e-mail cudotvornica[at]ppmhp.hr ili broj telefona 051/213-578
Započinje se i s programom
Rođendani u Muzeju, edukativnim rođendanskim radionicama namijenjenim djeci od 4 do 12 godina. Radionice su tematske, a slavljenik odabire između šest ponuđenih tema:
Bal pod maskama, Trsatski zmaj, Uzbuna na brodu, Neobična forma, Staza izazova te
Potraga za blagom.
I mali polaznici
Muzejskog malog ateljea – MuMA-e, ali i
Dramci iz Guvera ponovno se vraćaju u Muzej u sklopu svojih izvannastavnih aktivnosti.
Prilikom provedbe programa poštovat će se propisane mjere zaštite od bolesti COVID-19, a sve promjene u radu s korisnicima Muzej će objavljivati na svojim web stranicama i u medijima.
Edukativni programi vezani uz dislocirane zbirke Muzeja – Muzejsku zbirku Kastavštine i Memorijalni centar Lipa pamti – također će se održavati sukladno propisanim epidemiološkim mjerama.
Iako svih pozivamo u Muzej naša se
Kućna Čudotvornica nastavlja online. Na web i Facebook stranici Muzeja i
Čudotvornice objavljivat će se online edukativna videa i radionice za djecu i mlade s temama iz muzejskog fundusa, stalnog postava i izložba.
Svi posjetitelji mogu uživati i u izložbenom programu Muzeja.
Izložba
Protoci (Fluxes) čiji su organizatori Consiglio nazionale delle ricerche (Nacionalni savjet za istraživanja), Università di Bologna (Sveučilište u Bologni), Grad Solin, Razvojna agencija Splitsko-dalmatinske županije RERA, Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka posvećena je povijesti luka Rijeke, Ravenne i Solina. Izložba ističe povijesni aspekt razvoja ovih luka i - kroz razne epohe - njihov utjecaj na neposredno okruženje, gradove kojih su dio. Dostupna je online na poveznici
http://myportheritage.eu
Izložba
Granice – između reda i kaosa u organizaciji Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka
autori izložbe: Marko Badurina, Margita Cvijetinović, Ana Golja, Vana Gović, Tamara Mataija, Nikša Mendeš, Ivo Mileusnić, Tea Perinčić, Ivana Šarić Žic, Jasna Ujčić Grudenić; dizajn izložbe: Sanjin Kunić, Nikolina Radić Štivić;
autorice edukativnih programa: Denis Nepokoj, Andrea Zubović) dostupna je online na poveznici
poveznica:
http://granice.ppmhp.hr/.
U Muzeju se održava izložba
Violinom iznad granica / Stradivari u Rijeci – Kresnik i Cremona
autora Tamare Mataija, Fausta Cacciatorija iTee Perinčić koja predstavlja našeg velikog sugrađanina dr. Franju Kresnika (1869. –1943.), jednog od najvećih poznavatelja kremonske liuterije svoga vremena. Franjo Kresnik više je od 40 godina posvetio izučavanju gudačkih instrumenata, posebice onih nastalih u radionicama Antonia Stradivarija i Giuseppea Guarnerija del Gesú.
Uz izložbu
Violinom iznad granica / Stradivari u Rijeci – Kresnik i Cremona, snimljen je film koji su zajedno priredili Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka i Museo del violino snimatelja Igora Paulića i Roberta Kalčića u režiji Helene Traub i produkciji Udruge Žmergo koji he dostupan na poveznici
https://ppmhp.hr/violinom-iznad-granica/ te na YouTube kanalu Muzeja
https://www.youtube.com/watch?v=NETD2NchLlA
Istovremeno je postavljena i izložba
D'Annunzijeva mučenica – L'olocausa di D'Annunzio autorica Tee Perinčić i Ana-MarieMilčić te autora dizajna Sanjina Kunića i Nikoline Radić Štivić
Izložba predstavlja 16 mjeseci diktature Gabriela D'Annunzija, talijanskog pjesnika, vojnika i nacionaliste, u Rijeci prikazano kroz prizmu žene – u prenesenom i doslovnom smislu, kroz presjek nekih povijesnih događanja i svjedočenja te predstavljanjem nekoliko radova talijanskih futurista koji odražavaju duh toga doba.
Uz izložbu u Muzeju, našim smo posjetiteljima omogućili i virtualno vodstvo po izložbi na poveznici
https://www.facebook.com/ppmhp/ te na YouTube kanalu Muzeja
https://www.youtube.com/watch?v=Indxvfu9is
U
Muzejskoj zbirci Kastavštine postavljena izložba
Kastavski slikopisni lapidarij autora Brankao Janija Kukurina i Marka Badurine na kojoj su predstavljeni, fotografijom dokumentirani zapisi u kamenu na području Kastva i Kastavštine koji svjedoče o Kastavskoj povijest i identitetu.
U
Memorijalnom centru Lipa pamti možete razgledati stalni postav koji svjedoči o stradanju Lipe i interpretira povijest Drugog svjetskog rata na području Liburnijskog krasa.
Zbirku maketa brodogradilišta „Kraljevica“ moguć je posjetiti uz prethodnu najavu Muzeju i uz uvjete Brodogradilišta Dalmont d.o.o. iz Kraljevice, a
Arheološku zbirku Cickini na otoku Krku također uz prethodnu najavu Muzeju.
Muzej je i ostalim svojim sadržajima prisutan u virtualnom svijetu.
Na web stranicama
http://ppmhp.hr/,
http://mzk.ppmhp.hr/ i
http://lipapamti.ppmhp.hr/, na FB stranici Muzeja
https://www.facebook.com/ppmhp/ na kojoj dnevno objavljujemo zanimljivosti iz rada muzeja, tekstovima i kratkim video pričama predstavljamo Muzej, nekadašnju Guvernerovu palaču u kojoj je smješten, bogati muzejski fundus, ali i zanimljivosti rada „iza scene“.
Prisutni smo i na YouTube kanalu
https://www.youtube.com/channel/UC10rJeHJHvmD2CvfYv2FZRw, i aplikaciji TikTok
https://www.tiktok.com/@ppmhp.