U srijedu 12. travnja 2017. u 19:00 sati u novom prostoru Galerije Škola otvorit će se izložba učenika škole kao rezultat radionice Povezanost voditeljice Nere Miočić.
vrijeme: 12.04.2017. 19:00
mjesto: Fausta Vrančića 15, Split
Povezanost je prva u nizu radionica projekta
INTERAKCIJE - Radionice novomedijskih praksi, ALU_ŠLU. Tijekom ožujka, travnja i svibnja kroz tri vrste događanja: radionice, razgovore s umjetnicima i izložbe, svaki od mladih umjetnika koji su ujedno i alumni Odsjeka za animirani film i nove medije, Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu, približit će učenicima Škole likovnih umjetnosti novomedijske prakse kojima se bave u svom umjetničkom radu.
Novi prostor Galerije Škola, nalazi se u neposrednoj blizini Škole likovnih umjetnosti, na adresi Fausta Vrančića 15. Programom koji će se odvijati u ovom prostoru namjeravamo povezati populaciju škole, studentskos kampusa, lokalno stanovništvo kvarta kao i širu javnost s ciljem stvaranja poveznica i prostora dijaloga između obrazovnih polja, suvremenih umjetničkih praksi i kritičke teorije. Novi je prostor galerije sa svojom staklenom stjenkom u izravnoj komunikaciji s javnim prostorom.
Galerija Škola, inicijalno smještena na drugom katu Škole likovne umjetnosti u Splitu, počela je djelovati krajem 2014. godine. Posebnost ovog galerijskog prostora jest stvaranje poveznica i prostora dijaloga između suvremenih umjetničkih praksi i inovativnih pristupa u umjetničkom obrazovanju.
Prvi dio programa Galerije Škola za 2017. godinu predstavlja seriju interakcija mladih umjetnika s učenicima Škole likovnih umjetnosti. Tijekom ožujka, travnja i svibnja kroz tri vrste događanja: radionice, razgovore s umjetnicima i izložbe, svaki od mladih umjetnika koji su ujedno i alumni Odsjeka za animirani film i nove medije, Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu, približit će učenicima Škole likovnih umjetnosti novomedijske prakse kojima se bave u svom umjetničkom radu.
Polazeći od svog osobnog iskustva, podijelit će i prezentirati svoj rad i procese rada. Za prvu suradnju između Škole i Odsjeka za animirani film i nove medije odabrali smo bivše studente i studentice koji su rođeni u Splitu s obzirom na neposredno iskustvo grada, promišljanja javnog i privatnog prostora, a posebice zbog generacijske i kontekstualne bliskosti: pitanja i izbora s kojima su se i oni sretali kroz srednjoškolsku dob.
Smatramo da će ova vrsta suradnje potaknuti pitanja i problematike neposrednog okoliša u kojem se ovi mladi ljudi iniciraju u suvremeni umjetnički kontekst ali i postaviti smjernice budućih suradnji.
RADIONICA POVEZANOST
voditeljica: Nera Miočić
trajanje radionice: 7. 03. - 12. 04.
otvorenje izložbe: 12. 04. 2017. U 19 sati
trajanje izložbe: 12.04. - 24.04. 2017.
Ponedjeljak, 24.04. u 17 sati pozivamo vas da se pridružite
sađenju mediteranskih biljaka u blizini Galerije Škola.
SUDIONICI:
učenici 2b / Slikarski dizajner
uz suradnju prof. Kristijana Falaka
Lara Botica
Josipa Dude
Petra Jelača
Matea Križanović
Đana Lončar
Zvonimir Lukas
POVEZANOST
Polazna točka radionice bila je povezanost koju smo razvijali već tijekom prvih okupljanja kroz vježbe pokreta, međusobnog upoznavanja i emocionalnog prepoznavanja. U procesu radionice povezivanje se događalo na razinama ljudskog i umjetničkog nastojanja. Bavili smo se raznim materijalima, videom, zvukom, šetali po kvartu i tražili impulse proizašle iz energije mjesta i naših stanja u određenom trenutku. Oblikovali smo vlastitu percepciju prostora, vremena i medija putem zajedničkih šetnji, razgovora i djelovanja. Kroz mjesec dana smo pri svakom susretu radili različitim medijima i drugačijom energijom koja nas je dovela do završnog rezultata. Ovaj je rad materijalizacija procesa u kojem su učenici sami formulirali ideje i ostvarili njihovu realizaciju.
Sama lokacija galerije kao i njezin karakter izloga, u izravnoj povezanosti s javnim prostorom, postao je porozna granica koja im je pomogla prikazati ono što osjećaju prema vanjskom prostoru. Svoj slikarski medij unose u galeriju na vlastiti način, ispunjavajući je sjenama. Daljnim razvijanjem odnosa prema prostoru, pretvorili su je u svojevrstan staklenik: uključili su i žive biljke koje će na kraju izložbe posaditi u kvartu i tako napraviti konkretnu promjenu. Time je ovaj rad proširio svoje granice djelovanja. Prikazati stvarnost koju vide nije dostatno, već je mijenjati svojim djelovanjem.
Nera Miočić
Nera Miočić (Split, 1980.) je diplomirala na Umjetničkoj Akademiji u Splitu i magistrirala na Odsjeku za nove medije na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu.
Performans, video, film, montaža, kuhanje, artist book, fotografija su mediji kojom se služi kako bi proučavala pitanja i teme koje je zanimaju. Reprogramirati vidljivo već postojeće u nove oblike komunikacije služeći se proučavanjem, istraživanjem i intervencijama u društvu. Kao alat proučavanja uzima hranu kao polazišnu točku, a djeluje kroz činove kuhanja, dijeljenja hrane, egzistenciju, odbacivanja hrane, tijela kao cjeline kroz kojeg se povezuju navedeni procesi.
Istražuje procese kretanja vlastitog tijela i energije kroz pokrete kuhanja. Zanima je nastajanje slike koja se stvara pogledom i pokretom.
Izlagala je na Interface, Soundincubator, Proces inicijacije, Kašetarnica, ProjekatFemix. Organizira i dio je mnogih radionica koje podučavaju mlade o medijima filma i videa.