Preskočite na glavni sadržaj

Osječki mladi grafičari i 'Babe i Žabe' Ivane Ognjanovac u Galeriji SC!

Otvorenje izložbe 'Osječki mladi grafičari' umjetnika Valentine Grubačević, Tamare Meščić, Krunoslava Dundovića i Vesne Gašparić, održat će se u utorak, 3. ožujka, u 20 sati, u Galeriji SC. Istu večer, u isto vrijeme, otvara se i izložba umjetnice Ivane Ognjanovac 'Babe i Žabe', u potkrovlju Galerije SC. Obje izložbe su otvirene do 14. ožujka.
vrijeme: 03.03.2015. 20,00
mjesto: Zagreb; Galerija SC, Savska 25


Ozbiljnost, dosljednost i  temeljitost u svim aspektima rada osobine su koje ističu ovih četvero mladih umjetnika, bivših studenata Umjetničke akademije u Osijeku, čiji su radovi prezentirani na izložbi. Takav pristup radu razvidan je u njihovim djelima iako je riječ o sasvim različitim poetikama. Valentina Grubačević, koja je već nagrađivana za svoje radove, oblikuje prostorne grafike vrlo intimne provenijencije na sebi svojstven i začudan način. Tamara Meščić donosi nam suptilan i iskren prikaz osobne mitologije gledan očima žene, koristeći različite medijske pristupe. Krunoslav Dundović, mladi umjetnik velikoga potencijala i energije, pokazuje suvereno baratanje grafičkim tehnikama kroz različita kompozicijska rješenja koja se mogu iščitavati na više razina. Četvrta sudionica, Vesna Gašparić, nedavno nagrađena Grand Prixom na 24. Slavonskom biennalu za svoj diplomski rad „Identitet prostora: antropologija prostora i njegovo poimanje“, prezentira intiman ali i socijalno osviješten rad u kojem se vidi njezino jasno razumijevanje vremena u kojem živi, a koje oblikuje na vrlo suptilan i promišljen način.

 
Radovi na izložbi Babe i Žabe umjetnice Ivane Ognjanovac, nastali kolažiranjem obiteljskih fotografija i dječjih crteža uz koje su i komentari ispisani na zidu dječjim rukopisom, tematiziraju stereotipe vezane uz pojam doma, obitelji i odgoja. Perspektiva onoga 'koji to još ne razumije', odnosno djeteta, pruža mogućnost ogoljavanja ponašanja odraslih, društvenih normi i naslijeđenih pravila. To je promišljanje o kvaliteti međuljudskih odnosa na kritičan i duhovit način. Autorica pritom koristi narodne izreke i poslovice i postavlja ih u osobnu priču.