Muzej - Museo Lapidarium u Novigradu, od 22. srpnja do 30. rujna, predstavlja izložbu igračaka iz Kolekcije Politeo. Kolekcija Politeo obuhvaća razdoblje 20. stoljeća, a u teritorijalnom smislu predstavljala zanimljiv doprinos na nacionalnoj i regionalnoj razini, jer su mnogi eksponati zastupljeni na izložbi nastali na području Hrvatske, Istre, ali i bivše Jugoslavije, čemu se nadovezuju brojni primjerci proizvedeni diljem svijeta.
vrijeme: 22.07.2011.
mjesto: Novigrad – Cittanova; Muzej - Museo Lapidarium, Veliki trg – Piazza Grande 8 a
Fasciniran radom i dostignućima Walt Disneya, poznati hrvatski kolekcionar i dizajner Toni Politeo, poznat i po internacionalnim smjelim mega-projektima koji obuhvaćaju područja likovne i primijenjene umjetnosti, u svoju je kolekciju unio i Disney-eve junake poznate publici diljem svijeta, a prava je zanimljivost što su isti nastali na domaćem terenu (u zagrebačkoj 'Biserki', tvornici igračaka). Eksponate za svoju kolekciju sakupljao je putem oglasa, na sajmovima i buvljacima, obilazio je čak i nekadašnje djelatnike tvornice, te skupio oko 800 vintage Disney-evih likova, od čega je njih 350 prezentirano u Japanu ('Disney-eva vremenska kapsula', Muzej Watari / Tokio, 5. 12. 2008. – 1. 2. 2009.)
Uz igračke nastale u zagrebačkoj Biserki koja je započela s radom sredinom 50 – ih godina 20. stoljeća, nailazimo i na primjerke nastale na istarskom području u nekadašnjoj labinskoj tvornici 25. MAJ, ali i u slovenskoj Mehanotehnici (tvornica u Izoli osnovana je 1953. godine, od 1990. godine nosi naziv 'Mehano', a djeluje i danas).
Na izložbi su zastupljene i tradicijske drvene dječje igračke iz Hrvatskog zagorja koje su 2009. našle svoje mjesto na reprezentativnoj listi UNESCOVE zaštićene nematerijalne kulturne baštine.
Svijetom ćemo prošetati primjercima iz Austrije, Njemačke, Italije, Kanade, SAD-a, Koreje, Japana, bivšeg SSSR-a i ČSSR-a…uz pomoć minijaturnih lutki, avijacije, željeznica, likova iz filmske i tv. produkcije ali i zanimljivih društvenih igara iz 30 - ih i 40 - ih godina prošlog stoljeća.
Po kojem ključu Toni Politeo bira igračke za svoju kolekciju ? Isti po kojem bira i umjetnička djela. Nije riječ o igračkama u vremenu – već o igračkama vremena kako sam ističe…onima čija jednostavnost i ljepota prelazi u trajnost, bezvremenost.
Igračke – predmet želje, obožavanja, ljubomore, kolekcionarstva. Pomoćno oruđe u odrastanju od naših najranijih dana – igračkama razvijamo motoričke, kognitivne, socijalne vještine. Učimo o svijetu oko sebe, stavljamo se u nove uloge. Uz njih odrastamo.
Pretpostavlja se kako je pojam igračka prvi put upotrjebljen u 14. stoljeću iako njegovo porijeklo seže u prethistoriju - one postoje od drevnih vremena, poznaju ih antički Grci i Rimljani, a poznati su i prisutni i u Egipatskoj kulturi. Lutke koje predstavljaju bebe, životinje i vojnike, ali i minijaturno oruđe kojim su se koristili odrasli, nađene su na mnogim arheološkim lokacijama.
Najraniji primjerci bili su izrađeni od materijala nađenih u prirodi poput kamenja, štapova, gline. Tisućama godina unazad egipatska su se djeca igrala lutkama čije su glave i ekstremiteti bili pomični, a izrađeni od kamena, grnčarije i drva.
U antičkoj Grčkoj i antičkom Rimu, djeca su se igrala lutkama izrađenim od voska, terakote, štapova, ali i lukovima i strijelama te yo – yoom koji je u ostao u upotrebi i dan danas. U Grčkoj, što se posebno odnosi na djevojčice, postojao je ritual žrtvovanja igračaka bogovima - uoči svog vjenčanja podnosile bi ih kao žrtvu u znaku prelaska iz djetinjstva u odraslu dob.
Vremena su prolazila, svijet mijenjao, tehnologija napredovala. Mijenjale su se i igračke i način njihove proizvodnje. I dok su ih nekad izrađivali roditelji i članovi obitelji, ali i sama djeca, igračke modernog doba masovno se proizvode, prodaju u trgovinama, čime znatno utječu i na globalnu ekonomiju i gospodarstvo. Izrađene su od plastike, tkanine, sintetičkih materijala, povezane sa filmskom i tv. produkcijom. No činjenica je da su i dalje nezaobilazne za dječju populaciju…
Tijekom trajanja izložbe biti će organizirane zabavne i edukativne programske aktivnosti; projekcije dokumentarnih i animiranih filmova te prigodne radionice.