Preskočite na glavni sadržaj

Manifesta Coffee Break

U susret Manifesti 9, u Genku, Belgija, 9. i 10. prosinca, organizira se okrugli stol pod nazivom Manifesta Coffee Break 2011. Manifesta Coffee Break 2011 okuplja umjetnike, kustose, teoretičare i članove javnosti kako bi raspravljali o temi 'Suvremenost u službi prošlosti'. Namjera je rezultate primijeniti u procesima pripreme za nadolazeće 9. izdanje Manifeste, europskog bijenala suvremene umjetnosti.
vrijeme: 09.12.2011.
mjesto: Genk, Belgija
url: http://manifesta9.org
Bijenale Manifesta 9 organizira se u ljeto 2012. godine u belgijskoj pokrajini Limburg, u prostoru rudarskog kompleksa Waterschei u Genku. Od 2002. Manifesta Foundation, organizator Bijenala, producirala je niz susreta stručnjaka iz različitih područja te članova mreže Manifesta, kako bi diskutirali o praksama koje se razvijaju oko Manifeste i u širem umjetničkom području, te o važnosti Manifeste u postojećim političkim, društvenim i umjetničkim okolnostima.

Osim što djeluje kao aktivni alat za diskusiju o konceptu Manifeste 9 i suvremenih umjetničkih praksi, Manifesta 9 Coffee Break također će poslužiti i kao prilika da se pogleda iza scene, u proces priprema Bijenala i popratnih kustoskih procesa. Coffee Break uključuje susrete umjetnika, kustosa i teoretičara koji će kroz 2 dana istraživati značenje pitanja postavljenih na Manifesti 9, kroz prezentacije umjetničkih radova, predavanja i okrugle stolove.

'Suvremenost u službi prošlosti' dotiče se povijesne teme i istraživanja, aktivacije memorije i zastarjelih označitelja ili formi mišljenja, istraživanja genealogije naših različitih kultura i porijekla nekoliko modaliteta moći te različitih istraživanja načina kako se grupe i pojedinci odnose prema svojoj prošlosti.

Ovo su teme kojima se danas bave mnogi umjetnici. Aspekti suvremene umjetnosti konstantno su posvećeni prošlosti – kustosko i kritičko mišljenje nastoji odražavati takve uvjete. Nedavni porast povijesnog zanimanja za umjetničke prakse, vidljiv i na općenitijim područjima filmske industrije, romana i turizma, više može biti rezultat nestabilnosti u našim teorijskim i praktičnim interakcijama s povijesti, nego znak 'dobrog zdravlja povijesti'.

Za to postoji nekoliko indikatora. Česte neurotične oscilacije između nostalgije i eskapizma od povijesti, način kako se profilira zastarjeli svijet fantazije dok političko mišljenje sve teže mobilizira genealogije i argumente o društvenim procesima, fragmentacija povijesnog mišljenja, sve to sugerira da prethodne ideologije, koje su izravno povezivale sadašnjost i prošlost, više nisu primjenjive. Možda zbog toga što je kulturna opsesija prošlošću sada odvojena od bilo kakvog iskrenog shvaćanja njezine uporabe? Refleksije radova suvremene umjetnosti, koji se sasvim baziraju na povijesnom istraživanju signala krize u povijesnom mišljenju: mučna potreba da se 'suvremenost stavi u službu prošlosti'.

Manifesta Coffee Break 2011 moderiraju kustosi Bijenala:
- Cuauhtémoc Medina, Mexico City;
- Katerina Gregos, Bruxelles;
- Dawn Ades, London.

Pozvani predavači:
- Johan de Boose – doktor slavenski studija, autor;
- Phil Collins – britanski umjetnik koji živi u Berlinu;
- Ekaterina Degot – nezavisni povjesničar umjetnosti, kritičar i kustos iz Kijeva;
- Jeremy Deller – umjetnik iz Uk-a;
- Eva Gronbach – njemački modni dizajner, živi u Kölnu;
- Ibro Hasanovic – bosanski umjetnik koji živi u Rouenu, Francuska;
- Vincent Meessen – umjetnik iz Bruxellesa;
- Victor Misiano – kustos Manifeste 1, predsjednik Manifesta Foundation, živi u Moskvi;
- Yan Tomaszewski – poljski umjtenik koji živi u Parizu.

Više