Preskočite na glavni sadržaj

Ljepa Glava: Muzej - baština - lokalna zajednica / demonstracija izrade lepoglavske čipke

U Etnografskom muzeju u Zagrebu, do 15. siječnja 2017., otvorena je izložba o etnografskoj baštini Lepoglave pod nazivom 'Ljepa Glava: Muzej - Baština - Lokalna zajednica', koje je zamišljeno kao svojevrsni hommage specifičnom lokalnom idiomu. U sklopu izložbe, u subotu, 26. studenoga, održava se demonstracija izrade lepoglavske čipke.
vrijeme: 26.11.2016.
mjesto: Zagreb; Etnografski muzej, Trg Mažuranića 14
url: http://www.emz.hr
Izložba je premijerno predstavljena lepoglavčanima i lepoglavčicama u sklopu jubilarnog 20. međunarodnog festivala čipke u rujnu 2016. godine. Autorski dvojac, kustosi Etnografskog muzeja Matija Dronjić i Mareta Kurtin, željeli su kroz ovaj izložbeni projekt potaknuti lokalnu zajednicu na promišljanje o vlastitoj baštini, problemima njene zaštite i budućnosti. Naglasak je bio na interakciji s publikom u nastojanju da lokalna zajednica muzealcima pomogne interpretirati elemente vlastite kulture, da budu aktivni sugovornici.

Lepoglavsko čipkarstvo je svakako najpoznatiji i za lokalnu zajednicu najvažniji kulturni fenomen, posebno nakon uvrštenja na UNESCO-ovu reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva 2009. godine. Iako je ono u izložbi zastupljeno u značajnom dijelu, prvenstveno zahvaljujući iscrpnoj Zbirki čipkarstva iz fundusa Etnografskog muzeja, autori ga stavljaju u ravnopravan odnos spram drugih prezentiranih kulturnih fenomena poput tradicijskoj pletarstva, lončarstva, drvodjelstva i tekstilnog rukotvorstva. Izložba istražuje i utjecaj lepoglavske Kaznionice na razvoj rukotvorstava, obrtništva i industrije, a autori veliku pozornost posvećuju običajnim praksama vezanim uz za zajednicu važne datume tradicijskog kalendara, kao i lokalnim pradajama, anegdotama, legendama.

Zagrebačkoj publici izložba će biti predstavljena u znatno proširenom izdanju, a fokus će biti na senzibilizaciji sveukupne javnosti za pitanja zaštite i očuvanja nematerijalne kulturne baštine na nizu pozitivnih primjera iz prakse poput Međunarodnog festivala čipke ili suradnje lokalne zajednice s umjetnicima poput Akiko Sato (projekt skloništa za osjećaje – šatora od čipke). Poseban naglasak bit će na djelatnosti pojedinaca, zadruga i školskih udruga koje se aktivno bave promocijom lepoglavske baštine, a posjetitelje očekuje bogat popratni program – demonstracije i radionice izrade čipke, logožara (cekera od rogoza), predmeta od komušine i licitarskih proizvoda, kao i niz pripovjedaonica za male te nekoliko predavanja za velike.

U subotu, 26. studenog 2016. godine, iz  Lepoglave u Etnografski muzej dolaze tri vrsne čipkarice, koje će u vremenu od 11 do 13 sati u prostoru izložbe pokazivati način na koji se izrađuje čipka na batiće. Bit će prilike i za aktivno sudjelovanje, jer će se svi zainteresirani moći okušati u izradi. Najava dolaska nije potrebna, a cijena ulaznice u muzej iznosi 20 kn za odrasle, 15 kn za djecu i 40kn za obitelji (roditelji + djeca).