Integralna izvedba orguljskog opusa Johanna Sebastiana Bacha u 17 koncerata, na orguljama Bazilike Srca Isusova u Zagrebu, istaknutih hrvatskih orguljaša Ante Knešaureka i Pavla Mašića, nastavlja se 6. koncertom, pod nazivom Kroz crkvenu godinu: Advent u nedjelju, 12. prosinca, u 20 sati, u Bazilici Srca Isusova u Zagrebu.
vrijeme: 12.12.2010. 20.00 sati
mjesto: Zagreb, Bazilika Srca Isusova, Palmotićeva 33
Koncertom pod nazivom "Kroz crkvenu godinu: Advent" mladi orguljaši Ante Knešaurek i Pavao Mašić zagrebačkoj će publici predstaviti neke od najljepših koralnih preludija iz Bachova pera na adventski napjev Nun komm, der Heiden Heiland, BWV 659-661, na poseban način demonstriraju slojevito oslikavanje tekstualnog predloška. Njima će se pridružiti šarolik izbor skladbi poput virtuoznih diptiha kao što su Fantazija i fuga u a-molu, BWV 561, te Preludij i fuga u G-duru, BWV 550, u kojima je prisutna za baroknu estetiku karakteristična narativnost, upotreba retoričkih figura, sklonost deklamaciji i fantaziji. Izbor će dopuniti Fuga u g-molu, BWV 578 i Fuga u c-molu, BWV 575, te Triosonata u d-molu, BWV 527 kojom započinje izvođenje niza sonatâ pisanih na način trija čija zahtjevna struktura od interpreta iziskuje posvemašnju fleksibilnost u kretanju manualima i pedalnom klavijaturom, često u iznimno složenim kombinacijama pokreta; jednom rječju – potpuno vladanje instrumentom.
Izmjenjujući se za velikim orguljama Bazilike Srca Isusova, nastupit će mladi hrvatski orguljaši Ante Knešaurek i Pavao Mašić koji su ujedno i autorski osmislili ovaj ambiciozni projekt, zahvaljujući kojem hrvatska publika po prvi puta ima prilike čuti Bachov opus u njegovom integralnom obliku.

Ante Knešaurek (Zagreb, 1978.) diplomirao je orgulje na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, gdje je i magistrirao 2003.g. Studij orgulja potom je nastavio na Händel-Akademie u Karlsruheu u razredu profesora Ludgera Lohmanna i Daniela Rotha u Parizu, te u okviru dvaju majstorskih specijalističkih postdiplomskih studija orgulja i improvizacije: u klasi prof. Norberta Düchtela na Hochschule für Musik u Detmoldu i u klasi prof. Guntera Rosta na Kunstuniversität u Grazu. Orguljsku improvizaciju također je studirao i u Hrvatskoj s akademikom Anđelkom Klobučarom, te je jedan od rijetkih hrvatskih orguljaša koji se aktivno bavi orguljskom improvizacijom u okviru vlastitih solističkih orguljskih recitala koje redovito održava na festivalima u Hrvatskoj, Njemačkoj, Austriji, Italiji i Francuskoj. Na Muzičkoj akademiji u Zagrebu također je diplomirao studij kompozicije u klasi akademika Marka Ruždjaka 2005.g., te se na tom području usavršavao kod Amadeusa Webersinkea i Thierryija Escaichea. Na domaćoj i inozemnoj glazbenoj sceni redovito je prisutan kao skladatelj, te su njegova djela izvođena u okviru zagrebačkog Bienalla, kao i srodnih glazbenih manifestacija u Zagrebu, Osijeku, Ljubljani, Puli, Beču, Moskvi, Berlinu, Freyungu, Detmoldu, Trstu te Udinama. Dobitnik je domaćih nagrada među kojima se ističu Rektorova Nagrada Sveučilišta u Zagrebu za najbolji studentski rad izrađen na Muzičkoj akademiji u ak. god. 1998./99. i Nagrada Darko Lukić koju mu je kao najboljem hrvatskom mladom glazbeniku u 2005.g dodijelilo Hrvatsko društvo glazbenih umjetnika. Od inozemnih uspjeha izdvaja se prestižna nagrada Günther Ramin za polifonu improvizaciju koju je osvojio na međunarodnom natjecanju orguljske improvizacije Günther Ramin pri Hochschule für Musik Felix Mendelssohn – Bartholdy u Leipzigu 1999.g. Glavni je orguljaš Bazilike Srca Isusova u Zagrebu, gdje surađuje s Akademskim zborom Palma, s kojim je snimio više kompaktnih ploča. Uz bogatu solističku koncertnu djelatnost redovito surađuje s raznim solistima i ansamblima te snima za HRT. Redoviti je član Hrvatskog društva skladatelja, a skladbe mu izvode renomirani domaći i inozemni ansambli i orkestri poput Cantus ansambla, Zagrebačke filharmonije, Simfonijskog puhačkog orkestra HV, Pekinške filharmonije. Radi u zvanju docenta na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u Zagrebu.
Pavao Mašić (Šibenik, 1980.) diplomirao je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu čembalo u razredu Višnje Mažuran (2005), orgulje u razredu Marija Penzara (2005), te studij glazbenoteoretskih disciplina (2007). Orgulje je magistrirao 2007.g. u okviru poslijediplomskog solističkog studija (diplôme de soliste) na Haute École de Musique u Lausanni u razredu Kei Koito, gdje se s posebnim naglaskom bavio interpretacijom glazbe renesanse i baroka na povijesnim instrumentima. Godine 2008. s izvrsnim uspjehom zaključuje i dvogodišnji poslijediplomski studij čembala i srodnih instrumenata s tipkama pri Musikhochschule (Institut für Historische Aufführungspraxis) – Freiburg im Br. u razredu dr. Roberta Hilla. P. Hantai, S. Sempé, B. van Asperen, T. Koopman, L. Cummings, A. Klobučar, D. Roth, L. F. Tagliavini, C. Bossert, K. B. Bryndorf tek su neki od renomiranih umjetnika pod čijim se vodstvom usavršavao u okviru mnogobrojnih međunarodnih majstorskih tečajeva posvećenih glazbi za čembalo i orgulje. Nositelj je prvih nagrada s međunarodnih natjecanja Grand Prix Bach de Lausanne (Švicarska, 2006.) i Andrea Antico da Montona (Hrvatska, 2006.), Rektorove nagrade za akademsku godinu 2004/2005, te Nagrade Ivo Vuljević za najuspješnijeg mladog glazbenika u 2006.g. prema izboru Hrvatske glazbene mladeži. Godine 2009. bio je laureat na međunarodnom natjecanju 1. Concurso internacional CAI – Jóvenes Intérpretes de Organo održanom u Zaragozi (Španjolska), a u 2010. primio je i Godišnju nagradu Društva sveučilišnih nastavnika i drugih znanstvenika u Zagrebu. Redovito koncertira u Hrvatskoj i inozemstvu: kao solist nastupao je uz Hrvatski barokni ansambl, Barokni ansambl La Risonanza, Varaždinski komorni orkestar, Simfonijski puhački orkestar Hrvatske vojske i Zagrebačku filharmoniju (uz koju je 2006. praizveo Carillon, koncert za orgulje i orkestar Ante Knešaureka, skladatelja mlađe generacije), a redovito surađuje i s raznim solistima i ansamblima. Od 1999.g. glavni je orguljaš Crkve sv. Marka u Zagrebu gdje surađuje s Oratorijskim zborom Cantores Sancti Marci, a od 2008.g. djeluje i kao asistent red. prof. Višnje Mažuran na Muzičkoj akademiji u Zagrebu.
Sljedeći koncert u ciklusu:
Kroz crkvenu godinu: Božić
Nedjelja, 26. prosinca 2010., 20h