U petak, 10. svibnja, u 20 sati, u malološinjskoj Galeriji Fritzy, otvara se izložba 'Podvodna arheološka nalazišta lošinjskog arhipelaga' autorice Zrinke Ettinger Starčić. Izložba se može razgledati do 28. srpnja.
vrijeme: 10.05.2013.
mjesto: Berlin, Germany
Izložba je nastala kao rezultat dugogodišnjeg sustavnog pregleda (rekognosciranja) podmorja lošinjskog arhipelaga te predstavlja izbor najreprezentativnijeg otkrivenog arheološkog materijala. Popraćena je opsežnim katalogom na hrvatskom i engleskom jeziku u kojem su obrađeni istraživani lokaliteti te donosi uvod u podvodnu arheologiju, najčešće arheološke nalaze te način plovidbe i plovne putove.
Godine 2008. Lošinjski muzej je, u suradnji s Odjelom za podvodnu arheologiju Hrvatskog restauratorskog zavoda i ronilačkim centrom Specijalne policije MUP-a RH iz Malog Lošinja, započeo sustavni pregled lošinjsko-creskog podmorja. Istraživanje je provedeno u sklopu projekta Rekognosciranje Kvarnera kojeg provodi Odjel za podvodnu arheologiju Hrvatskog restauratorskog zavoda, a financiran je od strane Ministarstva kulture Republike Hrvatske te dijelom od Grada Maloga Lošinja i lokalnih sponzora.
Sustavno pregledano područje obuhvaća, osim podmorja otoka Cresa i Lošinja, i podmorje pripadajućih mu otoka i hridi (Susak, Unije, Zabodarski, Oruda, Palacol, Vele Orjule, hrid Bik). U protekle četiri godine je zabilježeno 20-ak pozicija, a na njih 17 je uočen brojni arheološki materijal različitog karaktera i vremena nastanka. Pronađeni lokaliteti i oprema svjedoče o važnosti ovog otočja na plovnim putovima i trgovačkim rutama kroz povijest, ali i o višestoljetnoj povezanosti naše i italske obale.
Izložba daje pregled arheoloških lokaliteta i nalaza, ali je ujedno i poticaj daljnjim istraživanjima koja omogućuju rasvjetljavanje slavne prošlosti ovih otoka, zabilježene i u mitološkim predajama. Naime i mitovi, poput arheoloških nalaza, pružaju vrijedan izvor informacija ukoliko ih se promatra na pravilan način.