Preskočite na glavni sadržaj

Izložba Künstlerhausa u Zagrebu

Izložba Künstlerhausa u Zagrebu
Izložba 'Line_Source' otvara se u petak, 3. prosinca, u Galeriji PM u Zagrebu. Ova izložba je prva u nizu suradnji Künstlerhausa iz Beča i Hrvatskog društva likovnih umjetnika iz Zagreba, a pogledati se može do 23. prosinca.
vrijeme: 03.12.2010. 19,00
mjesto: Zagreb; Galerija PM, Dom hrvatskih likovnih umjetnika, Trg žrtava fašizma bb
url: http://www.hdlu.hr
Ove godine će se hrvatskoj publici predstaviti šest autorica i autora iz Austrije. Suradnja će se nastaviti prezentacijom hrvatskih umjetnika/ica, članova/ica Hrvatskog društva likovnih umjetnika u prosincu 2011. godine u prostorima Künstlerhausa u Beču. Opseg ove suradnje će se kroz vrijeme povećati te ćemo moći vidjeti rad većeg broja austrijskih umjetnika/ica u Hrvatskoj ali i obrnuto.

Riječ linija (line) proizlazi iz latinske riječi linum koja označava konopac od lana. Linija, osim svog izvornog značenja i prevladavajuće primjene u geometriji kao ravne linije ili krivulje, se u različitim jezicima tumači na najrazličitije načine. Tako se ova izložba bavi mogućim značenjima riječi linija no zbog jezične uglavljenosti fraza na koje se autorica kataloškog teksta osvrće je velik dio fraza neprevodiv na hrvatski. Tako primjerice, kao moguće načine iščitavanja, navodi pojmove kao što su genealoške linije, vojne granice (linije), putevi (linije) kretanja, ili oblik stroge vladavine koji se izražava kroz neprevedivu frazu Hardline. Izložba naslovljena Line_Source predstavlja šest autorica i autora iz Austrije i njihovu upotrebu linije kao dizajnerskog elementa u umjetnosti. Izložba je razmjena Künstlerhaus-a iz Beča i Hrvatskog društva likovnih umjetnika iz Zagreba, a dokumentira fokus umjetnika/ica na prostorne i skulpturalne dimenzije linije.

Judith P. Fischer u svojim instalacijama koristi elastične kablove gomilajući ih u Zamršeni kaos kako bi ih umirila u geometrijskim konfiguracijama.

Christian Eisenberger u svojim Arhitektonskim modelima reciklira pakirnu ambalažu koristeći kutije švedske tvornice namještaja.

Iz arhitektonskih crteža na monokromatskim panelima Tobiasa Gossowa izranjaju zapleteni umreženi svjetovi.

Uwe Hauenfels se u seriji Levitacija koristi tehnološki sofisticiranim materijalima - odbačenim metalom koji se koristi u gradnji nebodera.

Martin Pohl dozvoljava svojim slikama da prelaze u strukture u kojima se horizontalno kretanje njegovih piktoresknih gesti prekida dinamikom boja i linija koje time nastaju.

Kada Regina Hadraba vuče linije preko transparentnih ploča ili preko knjiga koje sama uvezuje, rijetko se limitira na samo jednu liniju.  

Kustosica izložbe je Theresia Hauenfels.

prema tekstu Thersie Hauenfels