Preskočite na glavni sadržaj

Izložba i radionica američkog umjetnika Mark Tribea

U Galeriji Miroslav Kraljević, u četvrtak, 9. lipnja, u 20 sati, otvara se samostalna izložba američkog umjetnika Marka Tribea pod nazivom'The Dystopia Files'. Radionicu 'Performans, medijacija i javna sfera', namijenjenu studentima/cama povijesti umjetnosti, društveno-humanističkih usmjerenja i umjetničkih akademija, te mladim kustosima/cama, kritičarima/kama i umjetnicima/cama, za koju se potrebno najaviti putem maila info@g-mk.hr, Mark Tribe održat će u subotu, 11. lipnja, od 14 sati.
vrijeme: 09.06.2011. 20,00
mjesto: Bjelovar: Bjelovarsko kazalište, Dom kulture
url: http://www.bjelovar.hr/Kultura/BOK-fest.aspx
'The Dystopia Files' dio je istoimenog dugoročnog projekta američkog umjetnika Marka Tribea u kojem rekontekstualizira povijest prosvjeda u Sjedinjenim američkim državama.

Prikupljeni arhiv snimaka prosvjeda predstavlja bazu za site-specific video instalacije u kojima umjetnik propituje odnose moći, načine gledanja i manipulacije slikom te pojmove interaktivnosti, participacije i mogućnosti angažmana.


Mark Tribe (r. 1966.), američki umjetnik, školovao se na Sveučilištu Brown u Providenceu i Kalifornijskom sveučilištu u San Diegu, gdje je 1994. stekao MFA titulu. Njegovi umjetnički projekti uključuju različite medije i tehnologije, a tematski se kreću u polju institucionalne kritike, aktivizma, participacije publike i suradnje te otvaraju pitanja o performativnosti, medijaciji i javnoj sferi.

Izlagao je u institucijama kao sto su Wexner Center for the Arts u Columbusu, Ohio; LACE (Los Angeles Contemporary Exhibitions); Ronald Feldman Gallery u New Yorku; Bijenale u DeCordovi, DeCordova Museum and Sculpture Park u Lincolnu, Massachusetts; Aspen Art Museum; Park Avenue Armory u New Yorku; Haifa Museum of Art u Haifi, Izrael; Nacionalni centar suvremene umjetnosti u Moskvi, Rusija. Kurirao je projekte u New Museum of Contemporary Art, MASS MoCA, i galeriji inSite_05. Autor je dvaju knjiga, The Port Huron Project: Reenactments of New Left Protest Speeches (Charta, 2010) i New Media Art (Taschen, 2006) te brojnih clanaka. Predavao je na Sveucilistu Goldsmiths, MIT-u (Boston Museum of Fine Arts), UCLA-u.

Trenutno je docent na studiju Moderne kulture i medija na Sveučilištu Brown, gdje predaje kolegije o digitalnoj umjetnosti, kuriranju, open-source kulturi, radikalnim medijima i nadzoru. 1996. osnovao je Rhizome, organizaciju koja podržava produkciju, prezentaciju, očuvanje i kritiku umjetničkih praksi u nastajanju koje uključuju tehnologiju.
 
U okviru s izlozbe Mark Tribe će u subotu, 11.lipnja, od 14 sati,  održati radionicu namijenjenu studentima/cama povijesti umjetnosti, društveno-humanističkih usmjerenja i umjetničkih akademija, te mladim kustosima/cama, kritičarima/kama i umjetnicima/cama.

Radionica će se fokusirati na neke primjere suvremenih kustoskih i umjetničkih djelovanja, te promišljanje raznih formi društvenog angažmana. Pritom se kustoska praksa shvaća kao vid kulturne produkcije koji podrazumijeva širok raspon metoda, od istraživanja, bliske suradnje s umjetnicima, rekontekstualizacije, prezentacije, interpretacije i kritike.

Nakon radionice slijedi predavanje na kojem će Mark Tribe predstaviti svoj rad. Između ostalog govoriti će o platformi Rhizome, koja je od privatne mailing liste osnovane 1996. postala mjesto stvaranja, prezentacije, arhiviranja i kritike suvremenih umjetničkih praksi orijentiranih na nove tehnologije, kao i o priznatom, angažiranom projektu Port Huron, u kojem kao predložak za ponovno izvođenje koristi arhivske snimke govora članova Nove ljevice s prosvjeda protiv rata u Vijetnamu.

Broj sudionica/ka na radionici je ograničen se zainteresirani prijavljuju mailom na info@g-mk.hr ili sms-om na 091 791 5786.