vrijeme: 13.05.2011. 11,00
mjesto: Rijeka
Laetitia Sonami rođena je 1957. u Francuskoj, a u SAD seli 1975., u želji da produbi interes za elektronsku glazbu. Magistrirala je 1980. na Mills College, California, SAD. Od tada izvodi i stvara zvučne instalacije u raznim svjetskim zemljama, najrecentniji projekti i instalacije su joj ostvareni u San Francisco Museum of Modern Art, Berkeley Art Museum i na Berlin Festival of Women in Electronic Music. Također, usporedno s izvođačkom i umjetničkom karijerom, bavi se i edukacijom. Prošle je godine bila gostujući predavač na Stanford University, the San Francisco Art Institute, the Philadelphia University of the Arts and Bard College. Često vodi radionice zvuka i tehnologije.

Projekt realiziran u Rijeci fokusiran je oko dva aspekta koja je istražila tijekom svog boravka u Rijeci, od istraživanja zvučnog identiteta Rijeke do 'ozvučivanja' lukobrana. Počevši od koncepta 'akustične ekologije' koju je 60-tih godina prošloga stoljeća proslavio Murray Schafer u Kanadi, ideju su prihvatili umjetnici i stvaratelji urbanih politika. Autori se pitaju Što je zvučni identitet mjesta? Može li se određeno mjesto definirati putem zvukova koji su prisutni na njemu? Jesmo li mi, stanovnici mjesta, promjena koje se događaju u zvučnom krajobrazu? Trebamo li ga zaštititi, podijeliti ga s drugima? Ili je dovoljno slušati?
U našoj kulturi u kojoj prevladava vizualno, zvukove gotovo da i ne primjećujemo premda živimo u bučnom svijetu. Glazbu koristimo kako bi se obranili od 'bučne' pozadine, kao štit od komunikacije s drugima osim na mjestima koja su predviđena za glazbu kao što su klubovi i koncertne dvorane. Zvukovi nam pomažu da znamo gdje se nalazimo, što se događa oko nas, omogućuju nam da budemo prisutni ako samo slušamo i obratimo pozornost, a ako to i učinimo, ponovno otkrivamo naše gradove, njihove priče i zvučni identitet. Ovaj projekt se odnosi na 'Traženje' zvukova, kreiranje zvučnih portreta.
Tijekom boravka u Rijeci umjetnica se planira susresti s različitim grupama ljudi, učenicima srednje škole, studentima na Akademiji, odraslim osobama iz staračkih domova, profesionalnim udrugama, te kreirati strategiju za zvučno istraživanje, koje bi u završnom događanju projekta trebalo, uz pomoć različitih pomagala, biti prezentirano na lukobranu.