Izložba 'Hungry Designers', s radovima dvadesetak hrvatskih dizajnera i timova na temu gastronomije u turizmu, bit će postavljena u bečkom Muzeju primijenjene umjetnosti MAK, a u okviru međunarodnog sajma namještaja, mode i nakita 'Blickfang', koji se održava od 18. do 20. listopada.
vrijeme: 18.10.2013.
mjesto: Beč
Nastala kao novi projekt platforme za afirmaciju i promicanje dizajna u turizmu Design Tourism, pokrenute pri Hrvatskom dizajnerskom društvu, izložba se koncepcijski nastavlja na prošlogodišnju izložbu 'Croatian Holiday', koja je obišla brojne festivale dizajna u regiji i Europi.
Gastronomski potencijal turizma na izložbi se kroz dizajn proizvoda, scenarije pripreme hrane i usluga podcrtava propitivanjem stereotipa vezanih uz hranu, reinterpretiranjem tradicijskih načina pripreme hrane i novih oblika konzumiranja hrane te promišljanjem gastronomske ponude.
Kustosice projekta su Ivana Borovnjak i Roberta Bratović, a u njemu sudjeluju dizajneri i dizajnerski timovi Oaza, Filip Havranek i Kristina Lugonja, Ivan Dorotić i Luka Borčić, Nikola Radeljković i Igor Zanzerović, Vlatka Leskovar, Branimir Paškvan, Manufakturist, Sonda, Nina Bačun i Roberta Bratović, Noel Šuran i Davorka Tumpić, Đurđa Prettyface i Vedran Klemens, Superstudio 29 te Mirna Raduka i Karmen Kolombo.
Neki od izložaka uspostavljaju izravan odnos s tradicijskim artefaktima i redizajniraju njihove detalje kako bi im dali nova značenja i funkcije, dio ih rekonstruira sjećanja, modificira i predlaže nove rituale, a neki bi suvremenog turista mogli potaknuti da rekreira lokalne običaje.
Zabava i edukacija objedinjeni su u projektima 'Croatia a la carte', koji gostima kroz kartašku igru predstavlja specijalitete hrvatske kuhinje te 'You are what you eat', interaktivnoj aplikaciji i kviz koji na duhovit način obrađuje hrvatske regionalne stereotipe.
Po riječima likovnog kritičara Marka Goluba, to nisu samo projekti 's hranom' ili 'za hranu', nego govore o hrani ili ljudima koji je proizvode i onima koji je konzumiraju, a s obzirom da su većinom prototipovi i prijedlozi, pitanje je koji će od njih, kada i na koji način zaživjeti.
Upravo zahvaljujući konceptualnom, istraživačkom i problemskom karakteru projekta otvoren je svojevrsni prostor za promišljanje, promociju, pa i zagovaranje dizajna u jednom specifičnom području, ustvrdio je Golub u tekstu o izložbi.
Taj izložbeni projekt bio je najavljen na festivalu dizajna Dan D u Zagrebu, u rujnu je gostovao u opatijskom Muzeju turizma, a sada odlazi na bečki festival koji je pokrenut prije deset godina i platforma je mlade i kreativne dizajnerske scene. Svake godine održava se još i u Zuerichu, Stuttgartu, Muenchenu, Kopenhagenu, Hamburgu i Baselu. U Beču će na oko 3.500 četvornih metara više od stotinu dizajnera ponuditi posjetiteljima svoje prototipove za proizvodnju.
(Hina)