Folkloristička čitanka ponuđenim paradigmatskim i preglednim radovima nastoji predstaviti intrigantno i višeglasno područje poznato pod nazivom folkloristika. Autorice knjige su Marijana Hameršak i Suzana Marjanić.
vrijeme: 30.11.2010.
I to nije sve, rekao bi jedan od naših voditelja, kada bi reklamirao ovu čitanku u jednom od mogućih svjetova, a što je za stanje ne samo u našoj nego začudo i u svjetskoj folkloristici, dakako, nemoguće. Uz navedeno se promišlja i suodnos folkloristike s etnologijom i kulturnom antropologijom.
U središtu zanimanja Folklorističke čitanke su analitički pomaci koji su se dogodili u razdoblju od stotinu i pedeset godina, koliko je prošlo od početka sustavnog analitičkog interesa za folklor ( Grimm, 1835 )
Marijana Hameršak rođena je 1977. godine u Splitu. Diplomirala komparativnu književnost i opću lingvistiku na Filozofskom fakultetu u Zagrebu 2000., a doktorirala 2008. tezom Tvorbe djetinjstva i preobrazbe bajke u hrvatskoj dječjoj književnosti. Od 2001. znanstvena je novakinja pri Institutu za etnologiju i folkloristiku. U hrvatskim i inozemnim časopisima objavljuje stručne i znanstvene članke o teorijskim, materijalnim i institucionalnim aspektima dječje, popularne i usmene književnosti te o metodološkim i teorijskim problemima povijesti etnologije i folkloristike. Surađuje s Leksikografskim zavodom Miroslav Krleža, Trećimprogramom Hrvatskog radija, Sveučilištem u Zagrebu, Sveučilištem u Dubrovniku i s dr. S. Filipom Hameršakom prevela je knjigu Jonathana Cullera Književna teorija: vrlo kratak uvod (AGM).
Suzana Marjanić rođena je 1969. godine u Sisku. Diplomirala kroatistiku i južnoslavenske filologije 1993. na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, kao jednopredmetnu grupu znanosti, gdje je i doktorirala 2002. radom o Nodilovoj re/konstrukciji stare vjere Srba i Hrvata. Od 1996. godine zaposlena je u Institutu za etnologiju i folkloristiku, gdje ostvaruje interese za mitske teme u usmenoj književnosti, kulturnu animalistiku, ekofeminizam te antropologiju kazališta / performansa. Trenutno je članica uredništva Treće: časopisa Centra za ženske studije i dvotjednika Zarez te suradnica Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža, Trećeg programa Hrvatskog radija i odnedavno Hrvatskog studija. Godine 2005. u Nakladi MD objavila je knjigu Glasovi Davnih dana:transgresije svjetova u Krležinim zapisima 1914-1921/22. S kolegicom Antonijom Zaradijom Kiš uredila je zbornik radova Kulturni bestijarij (Zagreb, 2007.), a s Ines Pricom Mitski zbornik (Zagreb, 2010)
(Izvor: AGM)