Preskočite na glavni sadržaj

Ciklus Glazbene staze: Drugo lice tamburitzze!

U utorak, 7. prosinca s početkom u 20 sati, u Maloj dvorani KD Vatroslava Lisinskog, održat će se drugi koncert iz ciklusa Glazbene staze: Drugo lice tamburitzze!
vrijeme: 07.12.2010. 20.00 sati
mjesto: Zagreb, Mala dvorana KD Vatroslava Lisinskog
url: http://www.mojsvijet.hr


Drugo lice tamburitzze naziv je drugog koncerta ovogodišnjeg ciklusa Glazbenih staza u organizaciji udruge Moj svijet. Bit će to zanimljiva glazbena bajka s tamburicom u glavnoj ulozi zaljubljenoj u klasiku. Vidjet ćete nastupe dueta bisernice i klavira čija veza živi već 8  godina, tamburaškog kvarteta Corona – koji vas sigurno neće ostaviti ravnodušnim svojim jazz improvizacijama i jednog od najboljih tamburaških orkestara Sv. Marko sa sjajnim dirigentima Matijom Fortunom i Igorom Kudeljnjakom, koji će izvesti djela legendarnog maestra Zdravka Šljivca uz nastup njegovih Zvjezdica i nekoliko izabranih solista.


Program:
duo Ljubičić&Slipac

Alexander Tsygankov: Ples
Rudolf Matz: Varijacije na međimursku temu
Antonio Joseph Bazzini: Ples patuljaka - Scherzo fantastico op.25

Kvartet Corona

P. Ćulibrk: Nuvem
J. Houra: Uzalud vam trud svirači (obrada P. Ćulibrk)
J. Kosma: Autumn leaves

***

Tamburaški orkestar Glazbene škole Alberta Štrige Križevci i
Tamburaški ansambl Sv. Marko

 - izvode autorska djela maestra Zdravka Šljivca

Male noćne more
        Solo vibrafon: Kaja Farszky
Furioso ritmico
Slatinski krovovi
Solo bariton: Stjepan Fortuna
Proljetni nokturno
        Solo klarinet: Matej Pavić
Slavonijo, pjesmom me probudi
Solo sopran: Ana Fortuna
Folklorna impresija
        Solo brač: Krsto Lalić
Ritmijada
        Solo saksofon: Andrija Kovačević
Ex Zvjezdice

Dirigenti:
Matija Fortuna, Igor Kudeljnjak

Iva Ljubičić i Juraj Slipac čine jedinstveni duo ove vrste u Hrvatskoj, a možda i šire. Neobičan spoj klavira i tambure bisernice već je na prvom zajedničkom nastupu 2002. godine 'zarazio' dvoje mladih glazbenika. Njegujući muzikalnost dva, naoko, nespojiva instrumenta ostvarili su niz uspješnih nastupa u Zagrebu, Križevcima, Makarskoj i Rijeci, a zajedno sa sopranisticom Ksenijom Sanjković nastupili su na turneji u Švicarskim gradovima Bernu, Luzernu i Thunu. Iva i Juraj su proteklih godina surađivali sa brojnim umjetnicima, između ostalih i primadonom Ivankom Boljkovac, no i sa mnogo mladih glazbenika koji tek traže svoje puteve slave. Inicijatori su ciklusa koncerata „Glazbene staze“ u kojemu je redovito jedan koncert sezone posvećen tamburašima  - mladim hrvatskim tamburaškim snagama i promociji klasične glazbe na tamburi.

Kvartet Corona  osnovan je 2008. godine kao prošireni duo Petra Ćulibrka (klavir) i Filipa Novosela (brač), studenata Muzičke akademije u Zagrebu. Pridružuju im se Krunoslav Gabaj na berdi i Robert Nikolić na bugariji. Kvartet njeguje filmsku, gipsy i jazz glazbu. Svoj prvi nastup imali su u Vinkovcima na 10. Tamburaškom memorijalu Hrvoja Majića. Ono što ovaj kvartet čini neobičnim i zanimljivim je prvenstveno njihov sastav kojeg čine brač, bugarija i berda – tamburaški instrumenti u kombinaciji sa klavirom. No osim ovog neobičnog spoja klavira i tambure, jedna od bitnih karakteristika ovog kvarteta su i izvrsno osmišljeni aranžmani koje rade Petar Ćulibrk i Filip Novosel. Kvartet je 8. studenog 2009. održao svoj prvi samostalni koncert u dvorani glazbene škole Slavonski Brod. Snimka tog koncerta poslužila je kao materijal za njihov prvi CD pod nazivom Live in Slavonski Brod koji je ove godine izdan u izdavačkoj kući Menart. CD je svoju promociju doživio u „hramu hrvatskog jazza“ – B.P. Clubu. Ove godine valja istaknuti nastupe u Europskom domu, nastup na Viškom kulturnom ljetu i Špancirfestu.

Tamburaški orkestar Glazbene škole Alberta Štrige Križevci osnovan je prije više od trideset godina, a čine ga učenici srednje i viših razreda osnovne glazbene škole. Višestruki je dobitnik zlatne plakete Tambura Paje Kolarića na Festivalu hrvatske tamburaške glazbe u Osijeku, osvojio je 6 prvih i dvije druge nagrade na Natjecanju učenika i studenata glazbe u organizacji Hrvatskog društva glazbenih i plesnih pedagoga, na Europskom festivalu za mlade u Belgiji orkestar je osvojio 1999. I. nagradu Summa Cum Laude i 2009. I. nagradu Cum Laude, te je dobitnik priznanja grada Križevaca i Koprivničko-križevačke županije.
Orkestar je od osnutka, pa punih trideset godina vodio Stjepan Fortuna, u školskoj godini 2009/10. Matija Fortuna, a od 1. rujna 2010. orkestrom ravna Igor Kudeljnjak.

Tamburaški ansambl Sv. Marko osnovan je u rujnu 2005. godine. Članovi ansambla su sadašnji i bivši svirači Komornog sastava tambura Glazbene škole Alberta Štrige, studenti Muzičke akademije u Zagrebu, studenti drugih fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, te instrumentalisti na tamburi glazbenih, ali i drugih profesija. Matija Fortuna osnovao je taj ansambl s idejom promicanja tambure kao solističkog i orkestralnog instrumenta na području klasične glazbe. Prvi nastup još tada bezimenog ansambla, bio je u prosincu 2005. godine na natjecanju u Božićnom muziciranju - Twisted Carols, u organizaciji SC – a, gdje su osvojili drugu nagradu. Nastupili su i 2006. godine na koncertu unutar ciklusa Virtuoso, posvećenog hrvatskim skladateljima, a njihov dosadašnji najznačajniji uspjeh su dva prošlogodišnja cjelovečernja koncerta održana u Zagrebu i Križevcima upravo u sklopu Glazbenih staza.

Zdravko Šljivac svestrani je glazbenik, skladatelj i producent, dirigent, glazbeni pedagog, te urednik i suradnik Hrvatske televizije. Utemeljitelj je i već dugi niz godina dirigent zbora Zvjezdice s kojim je osvojio mnoge domaće i međunarodne nagrade (dvostruka pobjeda na festivalu zborova u Walesu, nagrade Outstanding u Norveškoj i Irskoj, Nagrada za najbolje izvođenje suvremene skladbe na festivalu zborova u Celju i dr.). Dobitnik je diskografske nagrade Porin u više navrata i u više kategorija (najbolja produkcija klasične glazbe, najbolja produkcija narodne glazbe, najbolja produkcija dječje glazbe itd.), nagrade Varaždinskih baroknih večeri te plakete Hrvatskog društva skladatelja. Autor je glazbe niza televizijskih drama, serija i kazališnih predstava. Umjetnički je ravnatelj i pokretač više velikih glazbenih projekata i festivala. Sudjelovao je u radu i dirigirao Dječjim svjetskim zborom u Parizu. Svojim vrsnim pedagoškim radom vodi brigu o mladim talentima. Član je mnogih žirija. Surađuje sa Zagrebačkim solistima, Simfonijskim orkestrom HRT-a, Zagrebačkom filharmonijom, ansamblom opere HNK, Hrvatskim komornim orkestrom, Simfonijskim orkestrom HV-a i Tamburaškim orkestrom HRT-a.  

Europska federacija zborova Unije proglasila ga je veleposlanikom kulture za Republiku Hrvatsku.