U Gradskoj galeriji Turnac u Novom Vinodolskom, u četvrtak, 14. srpnja, u 21 sat, otvara se izložba 'Dodir' riječkog slikara i grafičara Branka Lenića. Kustosica izložbe je Višnja Slavica Gabout, koja će izložbu otvoriti, a radovi se mogu razgledati do 25. srpnja.
vrijeme: 14.07.2016. 21,00
mjesto: Knjižnice Vukovarsko-srijemske županije, Drenovci

'Lenić je obišao veliki dio poznatih hrvatskih planina, s njima usuglasio ritam koraka i otčitao njihov energetski kôd. Obišao je i mnoge poznate svjetske planine - Himalaje u Nepalu, kao i niz njih u južnom Tibetu - od Lhase do svete planine Kailash. Sve su to mitski, duhovni prostori kozmičkih tišina; sve staništa bogova. Dodiri s njima i njihovim i ozračjima za Lenića su uvijek na neki način povratak u ishodište; u univerzalnost primordijalnog doba. Ali i poniranje u individualnost svoje unutrašnjosti. Zato je u svom najnovijem ciklusu računalnih grafika isprintanih na tekstilu (svojevrsnom land-artu, koji koncepcijom „emotivnog otiska“ prirode na tekstilu korespondira s tibetanskim molitvenim zastavicama, koje su uzuzetnih vizualno-taktilnih svojstava) složio u parove hrvatske i svjetske planine po njemu bliskom ključu, ne opisujući zbilju, nego je uzimajući kao matricu za dekonstruiranje i preslagivanje.
Kako bi mogao kreirati jednu novu – sasvim osobnu stvarnost. Osobnu i imaginarnu, u kojoj se u jednoj točci dodiruju prostori i vremena, preklapaju očišta i susreću svjetovi . U kojoj se dodiruje realni i mentalni krajolik, a slika (image) poput vizualnog dnevnika reflektira impresije i emocije, energije i vibracije, misli i vizije. Svjedočimo u ovim radovima o prevođenju viđenoga, zapamćenoga i zamišljenoga u novu vizualnu strukturu. O reprogramiranju stvarne prirode te njezinu preslagivanju i montaži po jednom subjektivnom ključu. Lenićevi planinski pejzaži spoj su različitih pogleda i različitih vizura. U konačnici su pretvoreni u apstraktne pejzažne konstrukcije sastavljene od realnih fraktala zbilje i nestvarnih, magičnih metamorfoza. Točke dodira – spoj planinskih vrhova u inverziji, mjesta su snažnog prijenosa energija, pulsiranja i iskrenja. Mjesta koja dinamiziraju i ugrijavaju okolni prostor, pa se boja rasplamsava i optički titra, prenoseći vizualnu i taktilnu asocijaciju ovoga naizgled kozmičkog dodira u osobni svemir Lenićevih intimnih introspekcija, emotivnih egzaltacija i kontemplacija.' Višnja Slavica Gabout, iz predgovora
Branko Lenić rođen je 1954. godine u Rijeci. Od 1972. do 1976. pohađao je školu crtanja i slikanja kod riječkog slikara Romola Venuccija. Diplomirao je grafiku na Pedagoškom fakultetu u Rijeci, na Odsjeku za likovne umjetnosti. Bavi se slikarstvom, grafikom i grafičkim dizajnom. Izlaže od 1979. godine i do sada je izlagao na četrdesetak samostalnih izložbi u Hrvatskoj i u inozemstvu, te na brojnim značajnim skupnim nacionalnim i inozemnim izložbama. Za svoj umjetnički rad višestruko je nagrađivan. Kao grafičkik dizajner oblikovao je brojne likovne monografije i knjige i za njih bio nagrađivan. Sudjelovao je na desetak likovnih kolonija, te na mnogim angažiranim (socijalnim, humanitarnim, ekološkim) akcijama i manifestacijama. Godine 1993. predstavljao je Hrvatsku na Triennalu u Osaki (Japan). Član je HDLU-a Rijeke od 1995. godine. Ima status samostalnog umjetnika. Živi i radi u Rijeci.