Preskočite na glavni sadržaj

Anđelko Klobučar dobitnik Nagrade Lovro pl. Matačić

Nagrada  Lovro pl. Matačić tradicionalno se uručuje na koncertu Zagrebačke filharmonije, pod nazivom 'In memoriam Lovro pl. Matačić', koji će se ovaj puta održati 25. veljače 2011. godine, s početkom u 19.30 sati, u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog.Dobitnik ovogodišnje nagrade je akademik Anđelko Klobučar.
vrijeme: 25.02.2011.
 

Hrvatsko  društvo  glazbenih  umjetnika utemeljilo je nagradu za životno djelo koja nosi ime po našem najvećem dirigentu, Nagrada Lovro pl. Matačić. Utemeljena 1990. godine, dodjeljuje se bienalno, a u proteklih dvadeset godina dobitnici ove, po mnogočemu jedinstvene nagrade, najveća su hrvatska imena s međunarodnim ugledom. To su  redoslijedom primanja nagrade: Boris Papandopulo, Ivo Maček, Milan Horvat, Jurica Murai, Tomislav Neralić, Ruža Pospiš Baldani, Srebrenka Jurinac, Berislav Klobučar,  Mladen  Bašić i Stjepan Radić. Nagrada se sastoji od medalje s likom pok. Maestra Lovre pl. Matačića, autorski rad akademskog kipara Damira Mataušića, Diplome koja je autorski rad dizajnera Gorana Golika i novčanog iznosa.

Stručni žiri na sastanku 28. listopada 2010. u sastavu: Vladimir Krpan predsjednik žirija, Zlatko Stahuljak, Ruža Pospiš Baldani,  Anđelko  Ramušćak,  Mladen  Janjanin i Prerad  Detiček, izabrao je, a Upravni odbor HDGU-a potvrdio izbor akademika Anđelka  Klobučara za Nagradu Lovro pl. Matačić

 

Skladatelj i orguljaš Anđelko Klobučar (Zagreb, 1931.) završio je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu teorijsko-historijski odsjek, kompoziciju (M. Cipra) i orgulje (F. Lučić). Kao orguljaš usavršavao se u Salzburgu (A. Nowakowsky), a kao skladatelj u Parizu (A. Jolivet).

Od 1952., kada izvodi svoju Passacagliu za orgulje, prisutan je u hrvatskom glazbenom životu, autorski i izvođački, s velikim intenzitetom i podjednakim uspjehom. Skladatelj je bogatog opusa simfonijske, koncertantne, orguljske, komorne, vokalne i vokalno-instrumentalne te filmske glazbe. Autor je Papinske mise skladane u povodu 900. obljetnice Zagrebačke nadbiskupije praizvedene 11. rujna 1994. u povodu prvog dolaska pape Ivana Pavla II. u Hrvatsku. Njegov repertoar, s druge strane, obuhvaća skladbe mnogih autora i glazbenih stilova, a posebno je zaslužan za promicanje opusa Oliviera Messiaena u Hrvatskoj. Uz vlastita djela, često izvodi skladbe kolega suvremenika, poput Natka Devčića, Stjepana Šuleka, Borisa Papandopula, Marka Ruždjaka, Frane Paraća i mnogih drugih.

Klobučar je preko dvadeset godina stalni orguljaš Zagrebačke katedrale. Posebno se ističe kao promicatelj i obnovitelj hrvatske crkvene glazbene baštine, pri čemu slijedi uzorne prethodnike cecilijanskog pokreta, poglavito Franju Dugana, Franju Lučića i Albu Vidakovića. Svoju radnu karijeru Klobučar počinje kao srednjoškolski profesor i glazbeni suradnik u filmskoj produkciji, a zatim prelazi na Muzičku akademiju u Zagrebu kao profesor teoretskih predmeta. Na Institutu za crkvenu glazbu "Albe Vidaković" Teološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu vodi kolegije fuge, osnova polifone kompozicije i improvizacije.
Kao javnu potvrdu svoga rada, Klobučar je do danas dobio gotovo sve relevantne strukovne nagrade i državna odlikovanja. Od 1992. godine redoviti je član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.