Preskočite na glavni sadržaj

Amela Frankl / Narudžba br. 4: Bubnjar

Danas, 24.kolovoza, u 18 sati, u Muzeju suvremene umjetnosti, otvara se izložba 'Narudžba br. 4: Bubnjar' umjetnice Amele Frankl, iz ciklusa 'Što nosim'. Izložba ostaje otvorena do 11. rujna.
vrijeme: 24.08.2011. 18,00
mjesto: Zagreb; Muzej suvremene umjetnosti, Avenija Dubrovnik 17
url: http://www.msu.hr
U biografskom eseju 'Život, riječ, pisanje' Miriam Cendrars Gilou rezimirala je svoj dugogodišnji rad na arhivu Blaisea Cendrarsa. Njezina knjiga iscrpan je prilog analizi pisca fasciniranog divljinom i revolucijom vođenog osobnim nemirom i napetošću, autora koji je putovanjima pokušavao iskorijeniti samog sebe, pisanjem se osloboditi svakog sustava i pravila. Devedesetdvogodišnja Miriam Cendrars živi mirno i povučeno u Bretagni, u kući na samoj obali Atlantskog oceana.

Kornel Šeper, Udruženje za razvoj kulture (URK) poklonik djela Blaisea Cendrarsa, zanesen idejom o susretu s osobom bliskom piscu, poželio je da s Amelom Frankl otputuje u Bretagnu i sam upozna kći slavnog pisca. Umjetnik Žarko Vijatović odazvao se molbi umjetnice da fotografira njihov susret s Miriam Cendrars.
 
 O projektu Amele Frankl: Što nosim
 
Tijekom ove godine umjetnica Amela Frankl realizirat će projekt 'Što nosim' kojim uspostavlja neobičnu vezu kulturne i umjetničke scene Zagreba i Pariza. U 14 navrata umjetnica će rezultate te misije povezivanja prezentirati u prostoru Ekstenzije. Projekt je usloženi odnos privatnog i javnog pri čemu umjetnica svoju privatnu vezu s Parizom i Francuskom povremeno stavlja u javnu funkciju.

Umjetnica je angažirala četrnaest kustosa, umjetničkih udruga i aktivista sa zagrebačke kulturne scene da joj zadaju jedan zadatak, odnosno očekuju ispunjenje neke njihove želje koja je na neki način vezana uz Pariz i parišku kulturnu i umjetničku scenu.

Po povratku u Zagreb, umjetnica priređuje mikro događanje, izložbu ili prezentaciju rezultata tog istraživanja pri čemu, koristeći sredstva i dokumentaciju prikupljene za vrijeme boravka u Parizu, stvara novu izražajnu cjelinu.

Format prezentacije ovisi o vrsti zadatka kao i o rezultatima dobivenim u tom komunikacijskom procesu.Tako narudžba postaje prilika za novu kreaciju, a kroz zajednički proces umjetnice nastaje novo umjetničko djelo odnosno kako kaže umjetnica: 'Što nosim za mene znači četrnaest puta imati priliku afirmirati svoju slobodu, staviti na kušnju svoje mogućnosti: kreirati i improvizirati, poštujući pri tom zadana pravila, ispuniti neočekivane upute naručitelja, ponuditi neočekivana rješenja i prevladati ograničenja unutar projekta.'
 
Nakon realizacije projekta cjelokupni dokumentacijski materijal bit će objedinjen knjigom.

Sudionici projekta su: DelVe, Kontejner, Slobodne veze, WO kolektiv, Irena Bekić, Marina Viculin, Iva Radmila Janković, Evelina Turković, Tihomir Milovac, Feđa Vukić, Kornel Šeper, URK, Dora Baras (Subversive Film Festival), Stefan Haus, Vesna Vuković (BLOK).
 
Realizirane narudžbe:
1. Etika heroja (Iva Rada Janković)
2. Valérie Jouve, prvi put ( Marina Viculin)
3. Velvet melankolija (Feđa Vukić)