Muzej grada Zagreba, u sklopu projekta 'Zagrebačka industrijska baština: povijest, stanje, perspektive', priređuje u utorak, 12. travnja, u 19 sati, predavanje Axela Föhla, a u 20 sati otvorenje gostujuće izložbe ' Nova namjena starih industrijskih građevina: 40 godina zaštite industrijskih spomenika u Njemačkoj '.
vrijeme: 12.04.2011. u 19 / 20 sati
mjesto: Zagreb, MGZ, Opatička 20
Predavanje Axela Föhla 'Our Industrial Past Re-Used: 40 Years of Using the Heritage of Technology' biti će na na engleskom jeziku.
Gostovanje izložbe Radne grupe za zaštitu industrijskih spomenika Udruženja za zaštitu spomenika u Saveznoj Republici Njemačkoj 'Nova namjena starih industrijskih građevina' u Muzeju grada Zagreba odvija se u sklopu projekta 'Zagrebačka industrijska baština: povijest, stanje, perspektive'. Izložba se uklapa u nastojanja za približavanjem domaćoj javnosti pozitivnih inozemnih iskustava upravljanja industrijskim naslijeđem.
Povod izložbi jest obilježavanje 40 godina rada na području zaštite industrijskog naslijeđa u nadležnosti njemačkih pokrajinskih ureda Službe za zaštitu spomenika. Prezentirani su povijesni razvoj, baštinska obilježja i prenamjena 33 industrijska ili s industrijskom proizvodnjom izravno povezana objekta / kompleksa.
Na izložbi su prezentirane povijest i prenamjena objekata koji predstavljaju ikone moderne arhitekture, poput Gropiusove izvedbe dijela tvornice Fagus u gradu Alfeldu. Prenamjena željezare Thyssen u Duisburgu u prostor za rekreaciju i slobodno vrijeme uspješan je primjer promišljeno izvedene preobrazbe njemačke oblasti Ruhr u postindustrijski krajolik. Uz ostalo, posjetiteljima je prezentirana muzealizacija vojnog kompleksa koji nosi hipoteku nacizma: 1930-ih i 1940-ih godina vojna baza u blizini sela Peenemünde služila je kao poligon za testiranje novih oružja (primjerice, prve balističke rakete V2) koristeći pritom rad zatočenika koncentracijskih logora.
Niz uspješnih primjera prenamjene industrijskih objekata u urbanim sredinama (Berlin, Bremen, Düsseldorf, Frankfurt na Majni, Magdeburg) izravan su poticaj domaćim urbanistima, arhitektima i predstavnicima lokalne samouprave. Zamjetan rast udjela privatnih investicija u prenamjeni i očuvanju industrijske baštine u njemačkim saveznim pokrajinama, vidljiv na primjerima u Bad Segebergu, Bochumu, Halleu i Völklingenu, može poslužiti kao putokaz hrvatskim poduzetnicima i javnim poduzećima. (Goran Arčabić)
Izložba ostaje otvorena do 8. svibnja 2011.