Preskočite na glavni sadržaj

36. izložba izdavačke djelatnosti hrvatskih muzeja

Muzejski dokumentacijski centar poziva na 36. izložbu izdavačke djelatnosti hrvatskih muzeja, koja će se održati od 7. do 12. studenog 2017. godine, u sklopu sajma knjiga i učila Interliber 2017. Na izložbi sudjeluje 112 muzeja i galerija iz 67 gradova Hrvatske.
vrijeme: 07.11.2017.
mjesto: Zagrebački velesajam
url: http://www.mdc.hr

36. izložba izdavačke djelatnosti hrvatskih muzeja i galerija održat će se od 7. do 12. studenog 2017. na Zagrebačkom velesajmu  u okviru 40. Interlibera. Organizator izložbe je Muzejski dokumentacijski centar (MDC) iz Zagreba, koji će na svojim policama izložiti 681 novo izdanje - kataloge izložaba i muzejskih zbirki, vodiče kroz stalne postave, monografije, časopise te razna elektronička i promidžbena izdanja.

Popratni program Knjiga u gostima predstavit će izdavačku produkciju muzeja iz Bosne i Hercegovine – Franjevačkog samostana Duha Svetoga u Fojnici, Franjevačkog muzeja i galerije Gorica u Livnu, Franjevačke galerije u Širokom Brijegu, Muzeja grada Zenice, Muzeja Republike Srpske iz Banja Luke, Zavičajnog muzeja Travnik te sarajevskih baštinskih ustanova - Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti Bosne i Hercegovine, Arhiva Bosne i Hercegovine, Muzeja ratnog djetinjstva i Zemaljskog muzej Bosne i Hercegovine. U sklopu Knjige u gostima u srijedu 8. studenog s početkom u 12 sati održat će se i promocije: Autobiografija fra Leonarda Čuturića (promotori fra Janko Ljubos, predstavnici Arhiva BiH i Miljenko Jergović) te publikacija Zavičajnoga muzeja Travnik i Rodne kuće Ive Andrića iz Travnika (promotori Fatima Maslić, Enes Škrgo, Matej Baškarad).

Na velikoj pozornici Zagrebačkoga velesajma održat će se i promocija novih likovnih monografija Muzeja likovnih umjetnosti Osijek - knjige o Oskaru Nemonu, osječkom kiparu koji je karijeru nastavio u Velikoj Britaniji i postao portretist Winstona Churchilla, kraljice Elizabete, Eisenhowera, Trumana i Margaret Thatcher te monografije Josip Alebić posvećene jednom od najvažnijih slikara osječke kulturne scene druge polovice prošlog i početka ovog stoljeća.

Ovogodišnja izložba donosi širok raspon muzejskih tema i njihovih realizacija

Među mnoštvom naslova i tema izdvajaju se katalozi gostujućih inozemnih zbirki - Muzej za umjetnost i obrt vodi posjetitelje na putovanje kroz umjetnost Venecije 18. stoljeća izborom najznačajnijih slika čuvanih u Pinakoteci grada Vicenze koja su predstavljena izložbi Barokni sjaj Venecije: Tiepolo i suvremenici, dok je Gradski muzej Vukovar objavio reprezentativnu monografiju Španjolsko barokno slikarstvo koja je predstavila do sada javnosti nedostupna djela značajnih umjetnika španjolskog „zlatnog vijeka“ iz toledske i madridske slikarske iz zbirke njemačkoga kolekcionara Jörga Wüllnera.

Muzej grada Splita nastavio je svoj fotografsko-enciklopedijski rad o povijesti grada Splita drugom fotomonografijom Povijest pisana svjetlom – Split od Prisce do Adriane, koja objavom oko 3000 starih fotografija Splita po izboru muzejskoga savjetnika Gorana Borčića predstavlja prigradske predjele, njihove ljude i događaje. Pozornost privlači i vodič kroz izložbu Hrvatskoga povijesnog muzeja Tko to tamo snima?, koja je javnosti predstavila 29 fotografa, njihove radove i sudbine, ali i ratnu svakodnevicu od 1941. do 1945. godine koja je obuhvaćala izbjegličke kolone, ratne bolnice, zbjegove, rušenja i ubojstva, ali i fotografske zapise sportskih, zabavnih i kulturnih događaja.

Pisana baština u svim njezinim oblicima i formatima također je predmet bavljenja muzeja - katalog izložbe Arheološkoga muzeja u Zagrebu Post scriptum – povijest i značenje umijeća pisanja, svojevrstan je udžbenik o povijesti pisma, jednome od najznačajnijih civilizacijskih izuma, koji govori o razvoju ljudske svijesti i razvoju umijeća pisanja na raznim stranama svijeta uz tumačenje tehnika i metoda pisanja, dok Knjiga sjećanja na Miroslava i Belu Krleža, koju je objavio Muzej grada Zagreba povodom 35. obljetnice smrti najznačajnijeg hrvatskog pisca 20. stoljeća, donosi brojne zanimljive uspomene suvremenika i prijatelja na druženja s Belom i Miroslavom.

Za one koje zanimaju magija i mitološka bića tu je opsežan katalog Etnografskoga muzeja u Dubrovniku U stabru ti ljuti zmaje, u granam' ti soko siv: tragom pretkršćanskih elemenata u tradicijskoj kulturi dubrovačke okolice, koji predstavlja pretkršćansku mitologiju, božanstva i svetišta te obrede starih Slavena kao i knjiga Coprnički ceh u izdanju Muzeja Sveti Ivan Zelina, koja donosi priču o na smrt osuđenim ''zelinskim kmeticama'' podsjećajući koliko su mitovi o vješticama nekada bili sastavni dio stvarnoga života

Predgovor (.pdf)
Najava izložbe (Vijesti iz svijeta muzeja, broj 41.)
Knjiga u gostima – popis sudionika i publikacija (.pdf)

Promocije u paviljonu 6, velika pozornica, 8.11.2017.

12.00–12.30 Promocija novih likovnih monografija Muzeja likovnih umjetnosti Osijek: Josip Alebić, autora Igora Loinjaka (promotori Vlastimir Kusik, Igor Loinjak, Josip Alebić)
Oskar Nemon: memoari, eseji, osvrti I zapisi, autora Daniela Zeca (promotori Vlastimir Kusik, Daniel Zec)

12.30–13.00 Promocija Autobiografija fra Leonarda Čuturića (promotori fra Janko Ljubos, predstavnici Arhiva BiH i Miljenko Jergović)

13.00–13.30 Publikacije Zavičajnoga muzeja Travnik i Rodne kuće Ive Andrića iz Travnika (promotori Fatima Maslić, Enes Škrgo, Matej Baškarad)

POZIVNICA