Preskočite na glavni sadržaj

130. obljetnica rođenja Josipa Mandića

Povodom 130. godišnjice rođenja, u novoj Gradskoj vijećnici u Kastvu će 21. kolovoza, s početkom u 20 sati, prigodnim koncertom, izložbom te predavanjem biti predstavljen život i glazbeni opus Josipa Mandića, jednog od najvažnijih hrvatskih skladatelja između dva svjetska rata.
vrijeme: 21.08.2013. 20 h
mjesto: Rovinj
url: http://etnofilm.com/

Sopranistica Monika Cerovčec i pijanist Filip Fak ujedno će po prvi puta izvesti fragmente iz Mandićevih do sada u Hrvatskoj neizvedenih djela: opere Kapetan Niko, simfonijskog opusa Tri balade te opere Mirjana.  Predavanje će održati  Davor Merkaš, voditelj Muzičkog informativnog centra Koncertne direkcije Zagreb.

Bogata dokumentacija i niz uzbudljivih detalja govore o jednoj gotovo ''holivudskoj'' biografiji i tragičnom životu nadahnutog umjetnika, narodnog tribuna, političkog bjegunca i naposlijetku zatvorenika socijalističkih kazamata.

Josip Mandić (1883. – 1959.) hrvatski skladatelj čija su djela izvodili najveći svjetski dirigenti njegovog vremena, kao što su primjerice Nikolaj Malko, Georg Széll, Fritz Busch i Václav Talich s orkestrima poput Češke filharmonije, Drezdenske državne kapele ili Škotske kraljevske filharmonije doživio je tipičnu sudbinu mnogih velikih umjetnika: nakon smrti potpuno je pao u zaborav, a djela su mu netragom nestala.

Prema riječima relevantnih kritičara tog vremena njegova Prva simfonija ''prva je moderna simfonija velikih dimenzija jednog našeg autora'' (L. Šafranek-Kavić), odnosno ''dosada najveće i najbolje reprezentativno instrumentalno djelo naše muzike'' (Emil Adamič), dok su Gudački kvartet češki kritičari apostrofirali kao ''jedno od najboljih djela moderne jugoslavenske muzike''. Libreta za svoje opere pisao je u suradnji s velikanima kao što su Max Brod i Franz Werfel, a njegova mladenačka opera Petar Svačić povijesno je značajna, jer je to jedina opera na hrvatskom jeziku skladana i javno izvedena u periodu između 1902. i 1909. kada je Zagrebačka opera bila zatvorena.

Mandić je – baš kao i njegov otac, brat i stric, veliki intelektualci i humanisti podrijetlom iz Mihotića pored Kastva – ujedno bio i političar, preporoditelj, borac za radnička prava i književnik, erudit fascinantnog života u rasponu od imućnog i uspješnog pravnika i priznatog skladatelja u Pragu do političkog prognanika koji je skončao u zatvoru tadašnje socijalističke Čehoslovačke.

Nakon uzbudljive potrage, gotovo 60 godina nakon smrti, autografi njegovih monumentalnih simfonijskih djela i opera ponovno su pronađeni u Beču i Pragu.