Preskočite na glavni sadržaj

Dokumentarac 'Vitić pleše' na 20. Biografilm festivalu u Bologni

Višestruko nagrađivani dugometražni dokumentarni film 'Vitić pleše' redatelja Borisa Bakala te nedavno tragično preminulog koscenarista i montažera Martina Semenčića, a u produkciji Bacača sjenki te u koprodukciji s HRT-om, bit će prikazan u natjecateljskom programu 20. Biografilm Festivala u Bologni.
vrijeme: 10.06.2024. -
mjesto: Italija; Bologna
url: https://www.biografilm.it/en/

Biografilm Festival jedan je od najvećih festivala u Italiji i posvećen je životnim pričama i kvalitetnoj kinematografiji. Svake godine u lipnju, u deset dana, festival nudi oko 100 filmova i ispunjava Bolognu projekcijama, multidisciplinarnim događanjima, susretima u brojnim kinima i mjestima u gradu i okolici. Ovog puta u njihovu će ponudu biti uključen i film „Vitić pleše“ Borisa Bakala.
 
“Vitić pleše” je film o borbi za obnovu zgrade u Laginjinoj ulici u Zagrebu koju je projektirao Ivo Vitić, jedan od ključnih hrvatskih i jugoslavenskih arhitekata. Antologijska modernistička zgrada postaje metafora društva u ovoj “priči o nama, drugima i prostoru između”.
 
Film prati, skoro 15 godina, istoimeni projekt umjetnosti zajednice Borisa Bakala i Bacača sjenki kojim se pokušava najrazličitijim konceptualnim umjetničkim sredstvima dovesti zajednicu suvlasnika do zajedničke obnove modernističkog arhitektonskog remek djela arhitekta Ive Vitića. Film je imao svjetsku premijeru na 19. ZagrebDoxu, te je od tada do danas igrao na festivalima u Hrvatskoj, Makedoniji, Srbiji, Bugarskoj, Mađarskoj, Indiji, Švedskoj i Ecuadoru. Na 32. Danima hrvatskog filma “Vitić pleše” nagrađen je ‘Specijalnim priznanjem’, na festivalu u Stockholmu ‘Posebnom nagradom za očuvanje sjećanja i kulturne baštine’, a na festivalima u Indiji (Ahmednagar) te Ecuadoru (San Antonio de Ibarra) proglašen je najboljim dokumentarnim filmom festivala. Na festivalu u Londonu nagrađen je za najbolji film festivala, najbolju režiju i najbolju produkciju. 
 
Godine 2003. nastaje i ideja za ovaj najveći umjetnički projekt zajednice (Community Arts) u Republici Hrvatskoj i jedan od najdužih i najspecifičnijih u svijetu, “Vitić pleše”, koji je kroz predstave, koncerte, izložbe, radionice, javne tribine i zagovaranje, kroz rad s lokalnom zajednicom doveo do najveće obnove modernističke arhitekture u ovom dijelu Europe - stambeno-poslovnog bloka Narodne Banke slavnog hrvatskog arhitekta Ive Vitića.
 
Iako najpoznatiji, ovo nije prvi projekt zagovaranja i dovođenja do obnove umjetnika Borisa Bakala; godine 2000. na njegovu je inicijativu obnovljen paviljon L’Esprit Nouveau arhitekta Le Corbusiera u Bologni, gdje je za vrijeme “Bologna kulturna prijestolnica Europe”, Boris u modernističkoj fabrici slavnog talijanskog arhitekta Melchiora Bege režirao najveći kazališni projekt manifestacije,  “Hotel Europa”, po izvedbenom scenariju makedonskog pisca i dramatičara Gorana Stefanovskog. 
 
Boris Bakal je redatelj, glumac, intermedijalni umjetnik koji već više od četrdeset godina stvara kazališne i filmske projekte, predstave, multimedijalne instalacije koje su predstavili ili producirali festivali i manifestacije u više od dvadeset zemalja širom svijeta. Kao gostujući predavač izlagao je na brojnim sveučilištima, simpozijima, konferencijama i tribinama. Od 2001. godine vodi Bacače sjenki, međunarodnu umjetničku platformu koja je dobila brojna priznanja i nagrade u Hrvatskoj i inozemstvu.
 
Martin Semenčić je višestruko nagrađivani filmski montažer i dizajner zvuka rođen 1980. godine u Zagrebu. Magistrirao je filmsku montažu na Akademiji dramskih umjetnosti u Zagrebu, nakon čega je diplomirao i produkciju glazbe te snimanje zvuka u Amsterdamu i Londonu, na udruženom programu SAE Instituta i sveučilišta Middlesex. Od 2003. godine do svoje prerane smrti, radio je kao montažer i dizajner zvuka na preko 60 filmova raznih rodova, vrsta i žanrova u Hrvatskoj i inozemstvu.

Više: Biografilm | Vitic Dances