Preskočite na glavni sadržaj

Darko Glavan i osječka likovna scena

U Galeriji likovnih umjetnosti Osijek, u četvrtak, 7. srpnja, u 19 sati, otvara se izložba 'Darko Glavan i osječka likovna scena' na kojoj sudjeluju Mario Čaušić, Tihomir Matijević, Mile Nekić, Domagoj Sušac i Ratko Žaja.
vrijeme: 07.07.2011. 19,00
mjesto: Pula: MMC ˝Luka˝, Klub ˝Marelica˝
url: http://www.amfest.info
..izložba evocira tri izložbe petorice umjetnika na najsažetiji i najprecizniji ali ne i najkompletniji način da se predstavi odnos Darka Glavana i umjetnika iz Osijeka. Treba naime znati kako profesija likovnog kritičara nije samo pisanje o umjetniku i njegovu djelu, već je kritika prije svega 'kritičar na djelu', gdje god i kako god  djelo vrednuje, tekstom ali i kustoskim izborom i autorskim konceptom na samostalnoj ali i skupnoj izložbi.


Darko Glavan funkcionirao je na svim razinama svojih kritičarskih obveza, savjesno i odgovorno. Takav je bio i u odnosu na osječke umjetnike, vrednovao ih je u svojim tekstovima ali i kao član pa i predsjednik dvaju slavonskih biennala (19. i 21.), pišući o njima, predlagao ih za nagrade i preporučivao drugim kolegama kustosima i kritičarima. Jednostavno, Darko Glavan odlično je poznavao osječki likovni život  jednako kao i umjetnički život svakog drugog grada bez obzira je li to nacionalna i regionalna metropola. I to je njegova velika vrijednost, znati stanje stvari sa umjetničkim vrijednostima gdje god da te vrijednosti nastaju, postoje i traju. I tome dati još i više, potaknuti i osnažiti tu toliko žuđenu volju i moć umjetničkom biću da bi opstalo u svojoj sredini.

Ova je izložba na tome tragu, umjetnici su sami birali svoja djela, nova djela čine novu izložbu. Navodi Glavanovih tekstova u katalogu o njima od prije nekoliko godina mnogoznačni su podsjetnik o njegovoj upućenosti u njihov rad ali i vjeru kako će vremenom ti umjetnici stvarati ne samo novu praksu već prije svega i nove vrijednosti svoje umjetnosti. O tim vrijednostima svoj će sud dati kritika i javnost a nimalo ne treba sumnjati kako bi joj svoju i to visoku ocjenu dao i Darko Glavan.

Osječka likovna kultura i umjetnost, njezina suvremenost i sadašnjost, u likovima i djelima ovih ali i mnogih drugih umjetnika, sa poštovanje pamti udio koji joj je dao Darko Glavan čega je ova izložba mali podsjetnik. iz predgovora kataloga autora izložbe Vlastimira Kusika
Više o izložbi - ovdje.