Preskočite na glavni sadržaj

'Cvjetovi koji vječno cvatu' - izbor iz ostavštine sestara Tereze i Júlie Zsolnay

Gostujuća izložba 'Cvjetovi koji vječno cvatu' - izbor iz ostavštine sestara Tereze i Júlie Zsolnay otvara se 30. ožujka u Gradskom muzeju Vukovar.  
vrijeme: 30.03.2022. - 30.04.2022.
mjesto: Vukovar
url: http://www.muzej-vukovar.hr/
Izložba, čiji koncept autorski potpisuju Noémi Neichl, István Burján i Katalin Sárközi, govori o obitelji Zsolnay i njihovim vezama s narodnom umjetnošću, o etnografskoj kolekciji Tereze Zsolnay, o vrijednostima narodnih motiva u primijenjenoj umjetnosti te o jednoj iznimnoj cjelini predmeta - kapicama, kao najstarijim predmetima iz zbirke Zsolnay.
Ime Zsolnay važno je za Pečuh, ali i za cijelu Europu. Tereze je još 20 godina prije osnivanja mađarskog nacionalnog Etnografskog muzeja počela etnografski skupljati kapice, a njezina sestra Júlie bila je prva koja je kistom oslikala ne samo kapice, nego i cijele nošnje. Tereze je bila prva etnologinja. Ona je kapice skupljala zbog čudesnih motiva koji se pojavljuju na njima, a koji nam prikazuju nekadašnji život i materijalnu baštinu Mađara te ih preslikala na keramičke posude. Na taj način je od tekstila, takoreći slučajno, napravila veliko etnografsko čudo, što je  etnolozima jako značajno zato što su to prvi službeni dokumenti koji su dospjeli u muzeje.

U zbirci sestara Zsolnay prikupljeno je deset tisuća predmeta različite tekstilne građe ručnog rada i 150 keramičkih predmeta koji vjerno prikazuju bogatstvo primjena narodnog stvaralaštva i ornamentike. Ta je građa u prosincu 1949. godine dospjela u pečuški Etnografski muzej kada ju je Margita Mattyasovszky-Zsolnay dala na pohranu, dajući tako temelj za drugu najveću zbirku narodnog tekstila u Mađarskoj.
Ornamentika ovih kapica bila je inspiracija za ukrašavanje svjetski poznate Zsolnay keramike.
Izložba će biti otvorena tijekom mjeseca travnja 2022. godine.

Gostovanje izložbe "Cvjetovi koji vječno cvatu - izbor iz ostavštine sestara Tereze i Júlie Zsolnay", ostvareno je u partnerstvu Gradskog muzeja Vukovar i Generalnog konzulata Mađarske u Osijeku i u suradnji sa Muzejom Slavonije Osijek  uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske i Ministarstva vanjskih poslova i trgovine Mađarske.