Preskočite na glavni sadržaj

Cantus predstavlja novo izdanje posvećeno Josipu Vrhovskom

Cantus predstavlja novo izdanje posvećeno Josipu Vrhovskom, skladatelju čiji opus zrači toplinom, lirikom i autentičnim međimurskim glazbenim izrazom. 
vrijeme: 09.07.2025. -
url: https://www.cantus.hr/

Svim izvedbama na albumu „Vrtek ograjeni“ ravnao je istaknuti dirigent Tomislav Fačini, koji je ujedno i autor obrada nekoliko skladbi s albuma, ali i unuk Josipa Vrhovskog, čime se ostvaruje posebna „glazbeno-obiteljska“ poveznica. Sve skladbe izveli su Zbor, Dječji zbor i Simfonijski orkestar Hrvatske radiotelevizije te renomirani solisti: Pavao Mašić i Dubravko Ćepulić Polgar, na orguljama, sopranistica Ivana Lazar, bariton Leon Košavić. Zborovođe Dječjeg zbora HRT-a su Nina Cossetto i Vinko Karmelić.
Josip Vrhovski, skladatelj, dirigent i pedagog rođen u Međimurju 1902., ostavio je dubok trag u hrvatskoj glazbi 20. stoljeća. Njegov opus obuhvaća više od 400 djela, od zborskih skladbi i solo popijevki do misa i orkestralnih djela. Vrhovski je bio poznat po svojem profinjenom glazbenom jeziku, suptilnim harmonijama i sposobnosti da folklorne motive utka u neoromantičarski, a ipak originalan izraz.

Izdanje otvara Naricaljka, potresno remek-djelo za zbor a cappella, antologijska skladba hrvatske zborske literature. Slijede četiri solo popijevke - Dremle mi se dremle, Prepelica prepeljuje, Zelena dubrava i Ni mi volja - koje donose reinterpretaciju međimurskih melodija u novom orkestralnom ruhu, dok pjesme za dječji zbor Mačak i Žabe rijetka su izvorna djela bez naglašenog „međimurskog“ prizvuka. Ono što u njima Vrhovski primarno rabi elementi su tonskog slikanja i „glazbenog humora“.
 
Posebno mjesto na albumu zauzima Hrvatska misa u h-molu, djelo koje je i danas iznimno prisutno u liturgiji i koncertnom životu, a pokazuje Vrhovskog kao majstora vokalno-instrumentalne glazbe.

Djela Josipa Vrhovskog i danas, desetljećima nakon nastanka, osvajaju neposrednošću, ljepotom i profinjenom izražajnošću. Ovo izdanje donosi novu valorizaciju njegova stvaralaštva i vrijedan je doprinos očuvanju hrvatske glazbene baštine.

Ovaj vrijedan projekt ostvaren je u suradnji Hrvatske radiotelevizije i Hrvatskog društva skladatelja, a urednice edicije Ligatura su muzikologinje Ivana Kocelj (HRT) i Marija Saraga (HDS/Cantus), dok je za uredničku pripremu ovog izdanja bila zadužena muzikologinja Srđana Vrsalović.
Snimanja su realizirana u Župi Bezgrješnog Srca Marijina na Jordanovcu te u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog, uz vrhunske tonske snimatelje Marijanu Begović, Božidara Pandurića i Roberta Tanaskovića. Glazbenu produkciju potpisuju Lovro Stipčević i Vjekoslav Nježić. Autorica teksta u popratnoj knjižici je muzikologinja Marijana Pintar. Fotografija na naslovnici djelo je Mirjane Vodopije (Sloboda u padu: Perje, 2013.), dok su za likovno oblikovanje zaslužni Ana Nikolić Baće, Emil Šimik (Econik d.o.o.). Posebnu kustosku suradnju pružila je Karla Pudar.

Izdanje je dostupno i na digitalnim servisima.