'Spomenici i nacionalna pomirba: Slučaj Varaždin' naziv je predavanja arhitekta Antonija Grgića koje će se održati 27. ožujka u palači Herzer Gradskog muzeja Varaždin, u sklopu programa Srijeda u Muzeju.
vrijeme: 27.03.2024. -
mjesto: Varaždin
Kako ističe A. Grgić, spomenici su jedna vrsta materijalizacije povijesti u javnom prostoru; oni obilježavaju događaje i osobe od povijesnoga, političkoga, ideološkoga ili nekoga drugog značenja za društvo kao takvo. Pitanje glasi: na koji način se u Hrvatskoj koriste spomenici u procesu društvene pomirbe i pri obradi društvene traume Drugoga svjetskog rata?
Od rušenja spomenika iz socijalističkog razdoblja i Tuđmanove ideje pomirbe pod spomenikom u Jasenovcu tijekom 1990-ih, pa sve do natječaja raspisanog od Ministarstva hrvatskih branitelja iz 2019. za spomenik žrtvama svih totalitarnih režima Drugoga svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja, svjedočimo donošenju
ad hoc rješenja uzrokovanih manjkom strategije te gotovo nikakvom političkom, stručnom ili znanstvenom raspravom na tu temu.
Godina 2021. donijela je novi moment u našem lokalnom hrvatskom odnosu prema spomenicima.
Skulpture Indijanaca kipara Ivana Meštrovića postavljene 1928. u Chicagu našle su se na tamošnjoj listi za moguće uklanjanje kao rezultat procesa revizije spomenika u javnom prostoru toga grada. Ta revizija je dio šireg procesa pokušaja društvene pomirbe u SAD-u. Pitanje glasi: koja je veza između Chicaga i Varaždina u procesima društvenog pomirenja u Republici Hrvatskoj? I što s tim imaju Indijanci?
Odgovore na ta i ostala pitanja o povezanosti spomenika i nacionalne pomirbe, s naglaskom na situaciju u Varaždinu, posjetitelji će imati priliku doznati na predavanju koje počinje u 19 sati. Ulaz je besplatan.