Promocija knjige Izložbene kartografije Želimira Koščevića - Kritički instrumentarij, izložbeni i kustoski narativi' održat će se u utorak, 21. travnja 2026. u 19 sati u Galeriji Studentskog centra u Zagrebu.
vrijeme: 21.04.2026. -
mjesto: Zagreb
Knjigu će predstaviti Janka Vukmir, predsjednica Hrvatske sekcije AICA-e, Suzana Marjanić, urednica, Ivana Bago, teoretičarka suvremene umjetnosti, Zlatko Galić, autor predgovora iz pozicije studenta i autorica knjige Silva Kalčić.
Prostor Galerije SC nije slučajno izabrano mjesto ovog događanja, naime Želimir Koščević je upravo kao upravnik ove galerije u razdoblju od 1966. do 1979. načinio velik pomak u definiciji i poimanju-svojevrsnoj aktivaciji kustoske struke u našim krajevima, u skladu i paralelno s aktualnim tendencijama „vani“. Promocija će se održati u prostoru izložbe Milivoja Bijelića, umjetnika koji je sudjelovao na Koščevićevoj velikoj međunarodnoj izložbi Kartografi (u organizaciji MSU Zagreb, 1997.).
Izložbene kartografije Želimira Koščevića autorice Silve Kalčić je pokušaj historizacije kustoske prakse u suvremenoj umjetnosti u Hrvatskoj, na primjeru djelovanja kustosa „u miru“ Želimira Koščevića. On je progresivno djelovao kao upravnik ili kustos Galerije Studentskog centra u Zagrebu (sagrađene kao paviljon Kraljevine SHS na Zagrebačkom zboru 1928. - 1929. prema projektu Ivana Zemljaka, člana grupe Zemlja), te je potom bio kustos Galerije/Muzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu (i Foto-galerije Lang u Samoboru). Važno je istaknuti da je povijest kustoskih praksi relativno malo istraživano područje u domaćem povijesnoumjetničkom kontekstu, dok na međunarodnom planu postaje sve prisutnije. (...)