vrijeme: 16.05.2024. -
mjesto: Mostar
Na izložbi će biti predstavljeno devedeset i tri djela iz njegovog bogatog opusa kao i reprodukcije vitraja koje je napravio za crkvu sv. Ante na Bistriku. Uz neke reprezentativne primjere po kojima je Vidić već poznat publici, na postavu se nalaze i najnovija djela koja do sada nisu izlagana.
Kustos Dinko Baković u predgovoru za katalog izložbe zapisuje: „No, ono što ne ostavlja nikoga ravnodušnim je Vidićeva upotreba sočnih i jarkih boja. Složeni odnos toplih i hladnih boja utemeljenih u prirodi, ali opet ne doslovnih i referentno korištenih, stvara atmosferu realističnog, ali istovremeno i fantastičnog, ponekad i prijetećeg ugođaja. (...)
Mogli bismo primijetiti kako umjetnikov duhovni kompas počiva na relaciji svećenik-slikar dok njegov likovni kompas počiva na relaciji sjever-jug. U pejzažima relacija sjevera bi se mogla pronaći u snježnim pejzažima bosanskih planina, a relacija juga u toplim i šarenim slikama Mediterana i Dubrovnika. Takva dihotomija prožima Vidića i kao svećenika i kao slikara jer uzmemo li u obzir stroge regule za svećenički život, možemo pomisliti da su one u slikarstvu vidljive u matematičkim kompozicijama koje nižu elemente, sustavno i stabilno stvarajući red, ritam i harmoniju.“
Izložba
Služba oka, fra Petra Perice Vidića otvorena je od 16. svibnja do 23. lipnja 2024. godine, svaki radni dan u vremenu za posjetitelje od 9 do 15 sati.
Fra Petar Perica Vidić rođen je 7. kolovoza 1938. u Sarajevu. Osnovnu školu završio je u Sarajevu, a klasičnu gimnaziju u Franjevačkoj gimnaziji u Visokom. Studij filozofije i teologije završava na Franjevačkoj teologiji u Sarajevu. Godine 1962. radi u ateljeu akademskog slikara Gabrijela Jurkića. Nakon toga, 1965. i 1966. godine radi u ateljeu akademskog slikara prof. Stane Kregara u Ljubljani. U ljeto 1966. odlazi u Beč i pohađa Akademiju likovnih umjetnosti. Student je grafičkog odsjeka, u klasi prof. Maxa Melchera. Od 1970. predavao je likovnu umjetnost, a poslije i povijest umjetnosti na Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji u Visokom. Vršio je mnoge dužnosti u svojoj Zajednici. Od 2000. godine predsjednik je ogranka Matice hrvatske u Sarajevu. Član je mnogih kulturnih i umjetničkih društava. Od 1995. je dopisni član Akademije nauka i umjetnosti BiH, a 2005. godine izabran je za redovnog člana. Izlagao je više puta na skupnim izložbama, a dosada je imao preko 100 samostalnih izložbi u zemlji i inozemstvu.