Izložba multimedijalne umjetnice, performerice, glumice, redateljice i književnice Xene Županić „Živčevina“, u kojoj umjetnica iz zamišljene tvari razvija ideju Živčevine kao prostora preobrazbe, bit će otvorena u petak, 21. kolovoza, u riječkoj Galeriji O.K.
vrijeme: 21.08.2026. -
mjesto: Rijeka
Otvorenje će pratiti vokalni performans umjetnice, dok će drugi performans biti izveden uoči zatvaranja izložbe.
Iz Galerije O.K. ističu da se umjetnička praksa Xene Županić razvija na sjecištu performansa, vizualne umjetnosti, glasa i teksta.
Umjetnica navodi kako je „živčevina mek, poput soka, sastojak u živcima kojima je premreženo naše prastaro tijelo. Vodič munjevine, elektriciteta, koji ga drži uporabnim, živim“.
„Iz te zamišljene tvari umjetnica razvija ideju Živčevine kao prostora preobrazbe. Staro tijelo nalazi se na izmaku svojih mogućnosti, postojeća obličja raspadaju se, a čovjek, životinja i anđeo prestaju biti dovoljne kategorije za ono što tek treba nastati“, stoji u najavi izložbe.
U galerijskom prostoru izložba će biti predstavljena kroz fotografije postavljene u formu križa, videoradove i umjetničine knjige, dok će se na otvorenju vizualni i tekstualni elementi povezati s vokalnim performansom.
Xena Županić diplomirala je filozofiju i povijest umjetnosti u Zadru, a glumu i scenografiju studirala je u Milanu. Njezin interdisciplinarni umjetnički put obuhvaća kazalište, film, modu, glazbu, vizualnu umjetnost i performans. Surađivala je s Carmelom Beneom, djelovala na milanskoj umjetničkoj i kontrakulturnoj sceni, a 2002. postaje članicom Labin Art Expressa i umjetničke platforme Metal Guru.
Izlagala je na brojnim samostalnim i skupnim izložbama te surađivala s Haraldom Szeemannom na izložbi "Krv i med - Budućnost je na Balkanu" 2003. godine.
Na realizaciji izložbe kao suradnici sudjeluju Krešo Kovačiček, Suzana Marjanić i Marta Ožanić. (Hina)