Preskočite na glavni sadržaj

Izložba keramike Ive Böhm 'Nova Antika' otvara se u Arheološkom muzeju u Zagrebu

U Arheološkom muzeju u Zagrebu, u četvrtak, 2. srpnja 2026., s početkom u 19 sati održat će se otvorenje izložbe Ive Böhm Nova Antika. Izložba ostaje otvorena do 31. srpnja 2026.
vrijeme: 02.07.2026. - 31.07.2026.
mjesto: Zagreb
url: http://www.amz.hr

Izložba keramike Nova antika autorice Ive Böhm polazi od osobnog i povijesnog nasljeđa: zbirke antičkih predmeta Mateja Pavletića, njezinog djeda, danas pohranjene u Arheološkom muzeju u Zagrebu. Polazišna točka izložbe je mali lakrimatorij, antička posuda za suze, simbol boli i gubitka.

Djela otvaraju dijalog između antičkog svijeta i suvremene civilizacije kroz temu raspada vrijednosti i erozije humanosti, procese koji ponovno postaju zastrašujuće prepoznatljivi. Destrukcija postaje odlučujući konceptualni element rada.

Nova antika predstavljena je fragmentacijama vaza u glini do granica stabilnosti, muralima i keramičkim skulpturama mitoloških figura. Današnjicu koja mahnito proizvodi ruševine utjelovljuje instalacija vojne baze nalik nalazištu.

Osobnu dimenziju projekta čine keramički radovi inspirirani sjećanjem na djetinjstvo s djedom.

Kustosica izložbe je povjesničarka umjetnosti Iva Körbler.