Od 7. ožujka 2023. godine u Carrarinoj 4 može se razgledati novi 'Prozor u prošlost' Arheološkog muzeja Istre pod nazivom 'Jantar'. Autorica izložbe je viša kustosica Maja Čuka.
vrijeme: 07.03.2023. - 06.06.2023.
mjesto: Pula
Zbog svoje ljepote, lakoće obrade, ljekovitih i pridodanih natprirodnih svojstva, jantar je od prapovijesti do danas važan i dragocjen predmet trgovine. Zabilježeno je više od 350 vrsta jantara, a najpoznatiji i najcjenjeniji je baltički. Trgovina „zlatom sa sjevera“, kako se još naziva baltički jantar, postoji još od starijeg kamenog doba, a na području Mediterana trgovina jantarom u kasnom brončanom dobu već postaje uobičajena. Povoljan geografski položaj Istre uvjetovao je da se njezine prapovijesne zajednice bave i trgovinom jantara. U Prapovijesnoj zbirci Arheološkog muzeja Istre u Puli čuvaju se brojni jantarni nalazi. Najvećim dijelom je riječ o predmetima s nekropola i to jantarnim perlicama različitih boja, oblika i promjera, koje su najčešće bile dijelovi bogatih ogrlica. Osim za ogrlice, perlice su se koristile kao ukras na naušnicama i fibulama. Pronalasci jantarnih predmeta u Istri u brončanom i željeznom dobu svjedoče da je i naše područje imalo značajnu ulogu u trgovini prapovijesne Europe.
Izložba je popraćena katalogom u kojem između ostalog možete saznati zašto se jantar često naziva kao i prostor u kojem ga ovom prilikom izlažemo - „prozor u prošlost“.