Preskočite na glavni sadržaj

'Znamen na koži - tradicijska tetovaža žena Hrvatica katolkinja iz Bosne i Hercegovine'

 'Znamen na koži - tradicijska tetovaža žena Hrvatica katolkinja iz Bosne i Hercegovine'
HKD Napredak i Izdavačka kuća Dominović organiziraju promociju knjige  'Znamen na koži - tradicijska tetovaža žena Hrvatica katolkinja iz Bosne i Hercegovine', autorice Vesne Haluga u četvrtak, 1. lipnja, u 17 sati, u Napretkovom kulturnom centru, Zagreb,  Bogovićeva 1/I.
vrijeme: 01.06.2023. -
mjesto: Zagreb

O knjizi će govoriti urednica Petra Somek, prof. i recenzent izv.prof.dr.sc. Nikša Sviličić te autorica dr.sc. Vesna Haluga.

Knjiga „Znamen na koži tradicijska tetovaža žena Hrvatica, katolkinja iz Bosne i Hercegovine“, autorice dr.sc. Vesne Haluga, po prvi puta stručno i znanstveno obrađuje fenomen hrvatske tradicijske tetovaže te daje cjelovit prikaz nastanka fenomena, povijesni okvir i suvremeni kontekst pojavnosti tradicijskog tetoviranja.

Kultura tetoviranja (bocanja, sicanja, križićanja) žena Hrvatica, katolkinja iz Bosne i Hercegovine jedinstven je fenomen po kojemu hrvatska tradicijska kultura može i treba biti poznata i prepoznata u cijelome svijetu.

Riječ je o jedinstvenoj pojavnosti, nastaloj prije više od tisuću godina, a koja je najveći značaj imala u vrijeme osmanlijske okupacije Bosne i Hercegovine između 1463. i 1878. godine kada je tetovirani križ na čelu, prsima, rukama ili prstima, pored primarno zaštitne funkcije (sprječavanje odvođenja i silovanja od strane osmanskih osvajača), imao i identitetsko vjersko značenje pripadnosti hrvatskom narodu i katoličkoj crkvi.

Prvobitna zaštitna funkcija, oslobođenjem od Turaka, od zaštitne preko tradicijsko običajne prerasta u suvremenu identitetsko identifikacijsku formu, zadržavši pritom izvorni, jedinstveni dizajn. Motivi se najčešće sastoje od malih križeva koji su jednostavnog oblika ili ukrašeni.

„Knjiga „Znamen na koži – tradicijska tetovaža žena Hrvatica, katolkinja iz Bosne i Hercegovine“, autorice dr.sc. Vesne Haluga, iznimno je slojevita knjiga, multidisciplinarna, pomno znanstveno ostvarena da bi pokazala jedan značajan dio hrvatske kulturne i tradicijske baštine.

Uz čvrst teorijski okvir, u knjizi je sveobuhvatno obrađen jedinstveni fenomen tradicijske tetovaže žena Hrvatica, katolkinja iz Bosne i Hercegovine u ono davno, teško vrijeme kada se trebalo domišljati kako ostati živ i svoj. Tetovaža je bila zaštitnički znak koji je i tada i uvijek imao značajnu ulogu, a i danas ima iznimno značenje u suvremenom komunikacijskom diskursu.“ (recenzent professor emeritus Stipe Botica)  

„Knjiga je značajna i kao djelo kakvo u Hrvatskoj do sada nismo imali, kao vrijedan doprinos proučavanju gotovo nepoznatog dijela hrvatskog identiteta, te je veliki doprinos popularizaciji hrvatske tradicijske kulture u suvremenom svijetu. Dragocjeni su i slikovni prikazi samog fenomena, od postupka do motiva tetovaža u prošlosti i danas.

Objavljivanje knjige „Znamen na koži – tradicijska tetovaža žena Hrvatica, katolkinja iz Bosne i Hercegovine“, uvelike će obogatiti opća i znanstvena znanja o hrvatskoj nematerijalnoj baštini, komunikaciji znakovima i simbolima te zasigurno pridonijeti promociji hrvatske tradicijske baštine i kulture općenito.“ (recenzent izv.prof.dr.sc. Nikša Sviličić)