Preskočite na glavni sadržaj

Zagrebačko glazbeno proljeće: Stjepan Šulek

Zagrebačko glazbeno proljeće: Stjepan Šulek
Sve što ste oduvijek željeli znati o Stjepanu Šuleku, a niste znali koga pitati, doznajte od danas do nedjelje na drugom festivalu Zagrebačko glazbeno proljeće, od 8. do 11. svibnja! Program festivala>>>
vrijeme: 08.05.2025. - 11.05.2025.
mjesto: Zagreb
url: https://www.lisinski.hr/
U organizaciji Lisinskog i Zagrebačke filharmonije, prvoga dana na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, a ostale dane u svim prostorima Dvorane Lisinski, muzicirat će se, govoriti, upijati znanje i zanimljivosti o jednom od naših najvećih skladatelja, violinista, dirigenata i pedagoga, koji je preobrazio skladanje u nas i podignuo ga na visoku, svjetsku razinu.

Ulaz na sve priredbe je besplatan, a ulaznice možete podići na blagajni Lisinskog ili online na www.lisinski.hr. Na blagajni uzmite i tiskani program Festivala, dostupan i online na internetskoj stranici Lisinskog, a otisnut je i katalog cijele priredbe, također besplatan!

Učitelj i polemičar
Rođen u Zagrebu 1914., gdje je i preminuo 1986., Šulek je bio stvarni utemeljitelj i desetljećima nositelj današnjeg Odsjeka za kompoziciju i teoriju glazbe na Muzičkoj akademiji. Odgojio je niz skladatelja, pa i kasnijih avangardista, s kojima je poslije i  polemizirao. No i oni su ga poštovali jer je Šulek bio majstor kompozicije, a to svaki skladatelj visoko cijeni.
U svojim djelima ostao je povezan s glazbenom tradicijom, pa na koncertima ovih dana uživajte u glazbi svjetske vrijednosti koja je suvremena, ali i lako nalazi put do srca.
„Muzika je oblik komunikacije među ljudima i propada onog časa kada prestaje biti normalnim ljudskim govorom“, jedna je od Šulekovih misli.

Početak na Zrinjevcu

Festival počinje u četvrtak u 17 sati kod glazbenog paviljona na Zrinjevcu, Glazbenom šetnjom tragom Šuleka, koja je u potpunosti popunjena. Nastavlja se u 18 sati u Koncertnoj dvorani Blagoje Bersa na Muzičkoj akademiji okruglim stolom o Šuleku, kada će tri studenta kompozicije odsvirati vlastite skladbe nadahnute velikim prethodnikom. U 19:30 slijedi koncert s djelima Šuleka, Borisa Papandopula i Brune Bjelinskog, na kojem također nastupaju studenti glazbe.
U petak, u predvorju Velike dvorane Lisinski, u 18 sati je promocija notnog izdanja Šulekove Šeste simfonije. Izdao ju je Muzički informativni centar Lisinskog - MIC, moćna gomilica muzikologa-entuzijasta koji prikupljaju, istražuju i promiču hrvatsku glazbu. Oni su postavili  i multimedijalnu izložbu o Šuleku koja se otvara u 19 sati i moći će se razgledati do 21. lipnja. Bit će to nešto zaista posebno!
Naime, već na ulazu sve će dočekati pravi Opel Admiral, luksuzna limuzina kakvu je 1970-ih vozio skladatelj, a uz panoe i vitrine s mnogim zanimljivim predmetima, napravljena je čitava replika sobe Šulekova stana.

Za budući memorijalni prostor

Inače je taj stan u Žerjavićevoj 11 stradao u potresu i treba obnovu, a želja je da jednom bude otvoren javnosti. Stoga svi mogu donirati, makar i simbolično, putem bar-koda. Sve je u suradnji s Fondom Stjepan Šulek, koji nagrađuje i stipendira mlade dirigente i violiniste.
Petak završava koncertom Zagrebačke filharmonije u 19:30. Njime ravna šef dirigent ZF-a Dawid Runtz, veliki poštovatelj i ljubitelj Šulekova djela te umjetnički ravnatelj Festivala. Uz ostali program, bit će tu upravo Šesta simfonija, ali i praizvedba Passacaglie Šimuna-Čarlija Botice. Ona je bila najbolja na - prvi put raspisanom - Natječaju za novu skladbu Festivala.

O akordima od baroka do popa

Subota počinje u 10 sati nekonvencionalnim predavanjem profesora Tihomira Petrovića o akordima i glazbenoj harmoniji, uz zvučne primjere od baroka do popularne glazbe. U podne je Brunch koncert Zagrebačkog kvarteta i Gudačkog kvarteta Tartini sa Šulekovim djelima, na kojem ćete moći kušati Šulekove kuglice, recept nađen u Šulekovoj ostavštini!
U 18 sati slijedi predavanje profesora Dalibora Davidovića u spomen muzikologinji Evi Sedak, najvećoj istraživačici djela i osobe Stjepana Šuleka.
Kako zvuče skladbe velikih Šulekovih kolega i suvremenika poslušajte na koncertu u 20 sati.
Zadnji dan, nedjelja, otvara se u 10 sati još jednim predavanjem Tihomira Petrovića. Spaja ni manje ni više nego - Franza Liszta i Jimija Hendrixa. U podne će biti predstavljeni Fond i Nagrada Stjepan Šulek, uz koncert njezinih laureata, a u 17:30 je razgovor Alte Schule(k) - sjećanje na Učitelja. O strogom profesoru kojemu duguju mnogo svjedočit će skladatelji Dubravko Detoni i Zoran Juranić.

Životni credo maestra

Festival završava koncertom Dubrovačkog simfonijskog orkestra u 19.30, ansambla koji slavi stoti rođendan. Uz djela Čajkovskog, Beethovena i Šuleka na programu će biti i Četvrta simfonija Luke Sorkočevića i to u Šulekovoj redakciji. Poveznica s „gosparom Lukom“ bit će i skladba Hommage á Sorkočević Borisa Papandopula.