Muzej suvremene umjetnosti u Zagrebu (MSU) otvara u četvrtak, 3. srpnja, izložbu „Sisto Re” vizualnog umjetnika i glazbenika Leonarda Loscialea, u okviru višegodišnjeg suradničkog projekta MSU-a i zagrebačke Akademije likovnih umjetnosti „Mogućnosti za '25”.
vrijeme: 03.07.2025. -
mjesto: Zagreb
Losciale, koji je odabran za ovogodišnji projekt, sustavno se u svom radu bavi odnosom moći i nemoći, djelovanja i ne-djelovanja, forme i praznine, što će pokazati i u MSU, na izložbi svojih skulptura, ambijentalnih instalacija i prostornih artefakta nastalih u višegodišnjem ciklusu „Between”.
„Polazište njegova umjetničkog i teorijskog istraživanja filozofski su koncepti poput dynamis i adynamis, izvanrednog stanja i relacijske estetike, koje transformira u taktilne, zvučne i mehaničke forme što ne traže reprezentaciju, nego odnos”, ističe se u najavi izložbe koja će biti otvorena u Black Boxu do kraja kolovoza.
Središnje mjesto izložbe ima monumentalna figura Sisto Re od sirove gline, konstruirana kao nestabilno, prazno tijelo, „kralj koji stoji iako je već urušen”, ranjiva i šuplja figura koja „ne nastupa, nego kontemplira. Ne vlada, nego trpi. Pritom, nije pasivna: njezina šutnja i neizvršenost čina oblik su artikulacije prisutnosti u svijetu.”
„U vremenu koje sve podređuje učinkovitosti i produktivnosti, Sisto Re poziva na zastajanje, na osluškivanje praznine, na estetiku nečinjenja. Umjetnički prostor ovdje postaje prostor suzdržanosti, napetosti i neizvjesnosti - prostor zamišljanja, bez potrebe za ispunjenjem”, dodaje se.
Leonardo Losciale (1985., Italija) diplomirao je kiparstvo na zagrebačkoj ALU, a njegov umjetnički rad obuhvaća skulpturu, ambijentalne instalacije, video, performativne objekte i eksperimentalnu zvučnu praksu.
Bavi se filozofskim i političkim temama poput oslanjajući se na teorijske izvore Giorgia Agambena, Jacquesa Lacana, Nicolasa Bourriauda i Carla Schmitta. Izlagao je na brojnim skupnim i samostalnim izložbama u Hrvatskoj, a aktivan je i kao klasični glazbenik - timpanist Zagrebačke filharmonije i nagrađivani solist.
Projekt „Mogućnosti za '25” pokrenula je kustosica MSU-a Leila Topić, nastavljajući kustosku viziju nekadašnjeg ravnatelja Muzeja Davora Matičevića, osnivača „Mogućnosti za '71”, koji je početkom sedamdesetih afirmirao tada mlade autore poput Sanje Iveković, Dalibora Martinisa, Borisa Bućana ili Jagode Kaloper.
Njime se sada predstavljaju projekti studenata i skorašnjih alumnija ALU-a koji nastavljaju istraživati umjetnost eksperimentalnim, kritičkim i procesualnim pristupima, ukorijenjenim u aktualne društvene i tehnološke kontekste.
MSU najavljuje i nove sadržaje svog programa Ljeto u MSU za 4. srpnja, s koncertima bendova Djeca! i MRFY, izložbu Andreje Kulunčić „Činiti svijet boljim mjestom” te da dan kasnije, u subotu, neće biti otvoren zbog posebne regulacije prometa uslijed koncerta na Hipodromu.
Izvor: Hina