Preskočite na glavni sadržaj

U riječkom Art-kinu simpozij 'Lubitsch u Rijeci'

'Lubitsch u Rijeci' naziv je jednodnevnog simpozija kojeg u petak, 3. srpnja, organizira Centar za napredne studije jugoistočne Europe Sveučilišta u Rijeci (CAS SEE, UNIRI) u suradnji sa Slovenskom kinotekom i Art-kinom Croatia.
vrijeme: 03.07.2015.
mjesto: Rijeka; Art-kino Croatia, Krešimirova 2
url: http://www.art-kino.org/

Sudionici simpozija su filozofkinja Alenka Zupančić Žerdin, gostujući istraživač CAS SEE-a Aaron Schuster, Marin Lukanović djelatnik Sveučilišta u Rijeci te Sanja Milutinović Bojanić, izvršna direktorica Centra za napredne studije. Moderatorica simpozija je Jelena Androić, a simpozij će se održati na engleskom jeziku. Nakon simpozija će uslijediti filmovi Ernsta Lubitscha - njegov prvi nijemi kratkometražni film «Kad sam bio mrtav» te cjelovečernji film «Trgovina iza ugla».

Ernst Lubitsch je bio izuzetno plodan i inventivan filmski autor, od ranog uzrasta zaljubljenik u kazališnu umjetnost i učenik Maxa Reinhardta. Filmom se počeo baviti kao glumac, ali se brzo preorijentirao na režiju, s lakoćom savladavajući spektakularne drame i 'neobavezne' komedije. Došavši u Hollywood 1922. godine, kao etablirani autor, prepoznaje se po sofisticiranom europskom stilu režije, ali i vještini pravljenja komičnih obrta koji postaju prepoznatljivi pod imenom 'Lubitschev dodir'. S razvojem zvučnog filma, raste i njegov utjecaj u svijetu mjuzikla i istančanih komedija koje su nenametljiv način i angažirane. Dobitnik je i počasnog Oscara za životno djelo, 1947. godine.

Raspored programa «Lubitsch u Rijeci»
15:00 - 15:15 Uvod
15:15 - 16:00 Alenka Zupančić Žerdin «Squirrels to the Nuts, or, How many does it take to not give up on your desire?»
16:00 - 16:45 Marin Lukanović «Lubitsch: How We Fight»
17:00 - 17:45 Aaron Schuster «Comedy in Times of Austerity»
17:45 - 18:30 Sanja Milutinović Bojanić «Lubitsch around the corner»

18:45 Kad sam bio mrtav (Als ich tot war), režija: Ernst Lubitsch, uloge: Ernst Lubitsch, Louise Schenrich, Lanchen Voss; Njemačka, 1916., 35 min. – nijemi

Usprkos negodovanju supruge Paule i njezine majke, koja živi s njima, Ernst odluči večer provesti u šahovskom klubu. Vraćajući se kući odviše kasno, nailazi na zaključana vrata stana te je primoran prespavati na hodniku. Ernst se odluči osvetiti...

19:30 Trgovina iza ugla (The Shop Around the Corner), režija: Ernst Lubitsch, uloge: Margaret Sullavan, James Stewart, Frank Morgan ; SAD, 1940., 99 min. – komedija / drama / romantični

Dvoje zaposlenika jedne budimpeštanske trgovine, iskusni prodavač Alfred i novopridošla Klara međusobno se ne podnose, ali su nesvjesni da istovremeno održavaju strastvenu anonimnu pismenu korespondenciju nakon što su se upoznali preko oglasa u novinama. Ernst Lubitsch u ovoj romantičnoj komediji vješto balansira između komičnog i tjeskobnog, a osim što se film smatra klasikom zlatnog doba Hollywooda, poslužio je kao i inspiracija za nekoliko adaptacija od kojih je najpoznatiji film «Imaš poruku» s Tom Hanksom i Meg Ryan.

Film je 1999. godine Nacionalni filmski registar američke Kongresne biblioteke označio kao kulturološki, povijesno i estetski značajnim za očuvanje i pohranu.