Treći Krasopis, festival koji povezuje znanost, umjetnost i aktivizam u istraživanju, promociji i zaštiti krša, okupit će od 25. do 27. listopada u Triblju kod Crikvenice sudionike iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Slovenije, Austrije i Njemačke.
vrijeme: 25.10.2024. - 27.10.2024.
mjesto: Tribalj
"Festival nastoji široko promisliti odnos prema prirodi krša, pri čemu se treba podsjetiti da je krš jedna od najsloženijih i najbogatijih vrsta krajolika i ekoloških sustava, koja je zahvaljujući vodećim javnim narativima - stereotipima - najmanje vidljiva", ističu organizatori.
Program, koji se izvodi u suradnji udruge Krasopis i hotela Balatura, fokusira se na odnos čovjeka i životinje, te oblikovanje krških krajolika.
Smisao festivala je da sudionici međusobnom razmjenom iskustava upotpunjuju vlastiti doživljaj prirode i stvaraju prilike za izgradnju slike svijetu koja je znatno manje reduktivna od postojeće. "A postojeća slika prirode je uzrok mnogih nevolja današnjeg svijeta", poručuju.
Na festivalu sudjeluju pisci, vizualni umjetnici, glazbenici, karstolozi, geolozi, ekolozi, biolozi, antropolozi, kustosi, arheolozi i aktivisti iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Slovenije, Austrije i Njemačke.
Festival počinje otvorenjem izložbe hrvatske slikarice Katarine Ivanišin Kardum o planinama, nakon čega na podlozi knjige Ive Lučića "Humski put" slijedi razgovor o krajolicima, planinama, životinjama i ljudima kroz nasljeđe transhumantnog stočarstva. U razgovoru će sudjelovati slovenski arheolog i antropolog Dimitrij Mlekuž, hrvatski filozof Hrvoje Jurić i njemačko-hrvatska književnica i provoditeljica Anne-Kathrin Godec.
Slijedi razgovor "Čovjek i krajolik: Pjesništvo između čežnje i pripadnosti" o knjigama makedonskog književnika Nikole Madžirova "Premješteni kamen" i njemačkog književnika Jana Röhnerta "Erdtagzeit" (Vrijeme zemljanog dana).
Potom će biti otvorena izložba fotografija Riječanke Sandre Polić Živković "Pogled na stijenu", a austrijsko-srpska glazbenica Jelena Popržan (viola i glas) izvest će koncert interpretirajući mješavinu jazza, world musica i kantautorske glazbe.
U subotu će se, uz ostalo, održati program posvećen odnosu čovjeka i životinje. Slovenski zoolog Slavko Polak govorit će o krškoj fauni, Katarina Ivanišin Kardum o svom kustoskom iskustvu, a austrijski umjetnik Werner Anselm Buhre o zidnim pločama zoologa i umjetnika austrougarske monarhije Paula Pfurtschellera.
Hrvatska antropologinja Suzana Marjanić predstavit će rezultate svoje knjige o ljudskom odnosu prema životinjama "Cetera Animantia", Hrvoja Jurić govorit će o odnosu čovjek-životinja iz perspektive bioetike, blok će završiti okruglim stolom o prikazima faune, a književnik i glazbenik Zoran Žmirić predstavit će roman "Visoke trave".
Zadnji dan festivala, nedjelja, 27. listopada, posvećen je raspravama o krškim krajolicima. Slovenski data scientist Rok Mihevc predstavit će svoj rad na sistematizaciji vrtača, zajedničko djelo s netom preminulim slovenskim i dinarskim geomorfologom Andrejem Mihevcem.
Hrvatski krajobrazni arhitekt Goran Andlar predstavit će kulturne krajobraze jadranske Hrvatske, a ravnateljica Centra dr. Rudolfa Steinera u Donjem Kraljevcu Dijana Posavec pogled na poljoprivredu Rudolfa Steinera.
Slijede aktivistički pogled na dinarske rijeke članova Centra za životnu sredinu iz Banje Luke Vladimira Topića i Sandre Josović te likovne suradnice Vanje Lazić, predavanje o geotraumi u Dinarskom kršu Anne-Kathrin Godec i novinara i karstologa Ive Lučića, te rasprava svih sudionika o izloženim problemima.
Krasopis će zatvoriti putopisac Hrvoje Jurić multimedijalnim predstavljanjem svojih putovanja na Sjever. (Hina)