Preskočite na glavni sadržaj

Tradicijska pučka igra 'Pljočkanje' s područja Istre kao dio mreže i festivala tradicijskih igara Tocatì upisana u Registar dobrih praksi UNESCO-a

Nakon dva nova upisa na Reprezentativni popis nematerijalne baštine čovječanstva, UNESCO-ov Međuvladin odbor za očuvanje nematerijalne kulturne baštine pozitivno je ocijenio multinacionalnu nominaciju u kojoj sudjeluje i Hrvatska te u Registar dobrih praksi UNESCO-a upisao i Tocatì – festival tradicijskih igara.
vrijeme: 01.12.2022. -
url: https://min-kulture.gov.hr/
Multinacionalnu nominaciju Tocati – festival tradicijskih igara („Tocati – Shared Programme for the Safeguard of traditional games and sports“) za Registar dobrih praksi UNESCO-a inicirala je Italija, a pridružila joj se Hrvatska zajedno s Belgijom, Ciprom i Francuskom.
 
Tocatì je zajednički program za očuvanje tradicijskih igara i sportova koji se razvijao tijekom godina zahvaljujući međunarodnoj mreži zajednica, grupa i pojedinaca, uključujući nositelje tradicijskih igara i sportova, uz potporu lokalnih, nacionalnih i međunarodnih institucija i udruga.
 
Hrvatska se mreži pridružila sa tradicijskom pučkom igrom „Pljočkanje“ koja je geografski zastupljena u Istri, gdje ju kao krovna udruga njeguje Istarski Pljočkarski Savez (IPS).
 
Pljočkanje je pučka pastirska igra kojom su pastiri, uglavnom djeca, kratila vrijeme čuvajući stoku, a koja je ime dobila po glavnom rekvizitu – pljočki – plosnatom kamenu veličine dlana. Uz pljočku za igru je potreban jedan kamen veličine šake zvan pljočkaš, bulin ili balin. Cilj igre je pljočku baciti što bliže bulinu i tako dobiti punat – bod, a potrebno je sakupiti onoliko bodova – punti, koliko je dogovoreno na početku igre. Više u Registru kulturnih dobara RH: https://registar.kulturnadobra.hr/#/details/Z-6705
 
Prva međunarodna radionica o dobrim praksama zaštite pljočkanja održana je u Svetvinčentu, 2019. godine, a na inicijativu Istarskog pljočkarskog saveza 2020. godine održan je webinar na temu „Tradicijski sportovi i igre u kontekstu turizma“ okupljajući partnere iz nominacijske mreže.
 
Istarski pljočkarski savez (IPS) regionalna je mreža nevladinih organizacija (sportski i klubovi za starije osobe), koje su identificirane kao nositelji: Pljočke sports club (Špk) “Agroturist”, Pljočke club (Pk) “45 Paralela”, Pk “Škrilja”, Pk “Radigoza”, Pk “Marčenegla”, Pk Lanterna”, Pk “Sveti Petar”, Špk “Murine”, Spk “Sutivanac” i “Žminj”.
 
Proces promicanja Tocatìja uključuje rastuću mrežu sudionika, koji se identificiraju u zaštiti pljočkanja, kao izraza vlastite nematerijalne kulturne baštine. Ta „Tradicionalna zajednica igara” uključuje igrače, obrtnike, promicatelje, volontere, stručnjake i široku mrežu dionika koji djeluju na nacionalnoj i međunarodnoj razini. (MKM)

 
© Sportimonium/Istarski Pljočkarski Savez/Folklore Association Ktima/Confédération FALSAB-Fédération de Gouren, Willemont/Gouren TV/Il Piccolo Cinema/KSTUDIO/AGA, 2020
https://www.youtube.com/watch?v=KwgHGg2FJ8c
https://ich.unesco.org/en/BSP/tocat-a-shared-programme-for-the-safeguarding-of-traditional-games-and-sports-01709