U ime Vlade Republike Hrvatske, Ministarstva kulture i medija i svoje osobno, ministrica dr. sc. Nina Obuljen Koržinek izrazila je sućut obitelji povodom odlaska gospodina Tonka Ninića, jednog od naših najboljih glazbenika, glasovitog violinista, pedagoga te dugogodišnjeg člana i koncertnog majstora Zagrebačkih solista.
vrijeme: 28.11.2024. -
„Rijetki su i za sredinu u kojoj djeluju posebno dragocjeni glazbenici čije znanje, umjetnička erudicija i životna energija omogućuju istodobno djelovanje u više različitih oblika iste umjetničke profesije. Zato nakon njihova odlaska ostaje velika praznina na kulturnoj sceni, kao što i danas, nakon odlaska gospodina Tonka Ninića, sjećajući se njegova plodnog, bogatog opusa, osjećamo veliki gubitak.
Tonko Ninić bio je svestrani glazbenik koji je desetljećima obavljao brojne, komplementarne glazbeničke aktivnosti i neprestance se na svim djelatnim područjima iskazivao kao integralni glazbenik najviše razine znanja i umijeća. Kao solist se odlikovao kultiviranošću i temperamentom, stilskom i tehničkom dotjeranošću, osjećajem za glazbeni oblik, čistim i doživljenim tonom u koji je ugrađeno znanje i posebna osjetljivost za kvalitetu. U svojoj dugogodišnjoj, plodnoj karijeri bio je poznat po iznimnoj spoznajnoj širini kojom je gradio pojedine interpretacije.
Među brojnim izvrsnim interpretacijama klasične glazbene literature osobito se pamte njegove interpretacije djela hrvatskih autora, kao što su violinski koncerti Frane Paraća, Anđelka Klobučara, Miroslava Miletića i drugih skladatelja koje je nadahnulo upravo Ninićevo majstorstvo, jednako kao i niz osmišljenih stilskih programa koje je u više navrata priređivao uz pratnju glasovira, gitare ili orgulja.
Hrvatsku kulturu posebno je zadužio djelovanjem u Zagrebačkim solistima, glasovitom i na međunarodnoj sceni priznatom ansamblu, s kojim je održao više od 2 500 koncerata, posebno u razdoblju između 1973. i 1997. godine, kada je djelovao kao umjetnički voditelj i koncertni majstor ansambla dajući temeljni ton stilskoj jasnoći i umjetničkom intenzitetu njihovih interpretacija.
Posebnom je umjetničkom znatiželjom i energijom obilježio i dirigentski rad s Komornim studijom Zagrebačke filharmonije kao i djelovanje u Triju Orlando, šireći s potonjim vidokruge na najsuptilnijim područjima komornoga muziciranja. Sve se to odrazilo i na Ninićevu pedagošku aktivnost, kojom je nesebično prenosio na mlade glazbenike akumulirano iskustvo, ljubav prema glazbi te osobnu i profesionalnu etičnost na najvišoj razini. Upravo zato ga pamtimo kao omiljenog i uvaženog profesora na Muzičkoj akademiji i njenog dekana te člana brojnih žirija i stručnih komisija na violinističkim natjecanjima. Za svoj vrijedan opus zasluženo je nagrađen mnogim priznanjima, među ostalim i Nagradom Vladimir Nazor za životno djelo 2003. godine.
Brojna diskografska izdanja Zagrebačkih solista i snimke koncerata ostat će nam kao trajna uspomena na jednog od najistaknutijih violinista, maestra Tonka Ninića, čijim je odlaskom hrvatska kultura ostala bez još jednog od svojih velikana."