Preskočite na glavni sadržaj

Sedam mladih umjetnica konkurira za program mentorstva u partnerstvu s bečkim MuseumsQuartierom

Sedam mladih umjetnica konkurira za program mentorstva u partnerstvu s bečkim MuseumsQuartierom, a među finalisticama su dvije hrvatske umjetnice - Bruna Jakupović i Paula Tončić. 
vrijeme: 19.05.2025. -
url: https://seefuturefoundation.uniqagroup.com/

Program mentorstva za vizualne umjetnice provode Nomad - Hrvatski ured za suvremenu umjetnost iz Zagreba, Nomarts - Kunstverein zur Schaffung von Kunstsammlungen iz Beča i Zaklada UNIQA SEE FUTURE, u partnerstvu s bečkim MuseumsQuartierom. Riječ je o programu osmišljenom da podrži i afirmira mlade vizualne umjetnice iz jugoistočne Europe, pružajući im jedinstvenu platformu za umjetnički razvoj i međunarodnu vidljivost. 

Proces odabira vizualnih umjetnica prvog izdanja programa mentorstva povjeren je žiriju istaknutih stručnjaka u sastavu: vizualna umjetnica, ujedno i mentorica projekta Šejla Kamerić, kustosica u bečkom MuseumsQuartieru Verena Kaspar-Eisert, nezavisni kustos Tevž Logar, nezavisna kustosica Natalija Paunić, upraviteljica UNIQA SEE FUTURE Foundation Petra Šolman, kustosica Lea Vene i kustosica i umjetnička menadžerica Vanja Žanko, a odabrano je sedam perspektivnih mladih umjetnica.
 
Bugarska umjetnica s londonskom adresom Krasimira Butseva istražuje napetosti između sjećanja i zaborava, povijesti izvan arhiva i službenih narativa, te prostore tišine i odsutnosti.
Beogradska umjetnica Marija Iva Gocić isprepliće performans, instalaciju, intervencije vezane za specifične prostore i kolektivne prakse kako bi se pozabavila temama intimnosti i povjerenja.
Umjetnička praksa zagrebačke umjetnice Brune Jakupović fokusirana je na teme tijela, identiteta i položaja žena u društvu, dok njezin rad obuhvaća medije poput meke skulpture, filma, teksta, instalacije, poezije, performansa i zvuka.
Crnogorska umjetnica Milica Mijajlović Živkovićistražuje osobne i kolektivne povijesti te kontradikcije ženskog identiteta unutar složenog i promjenjivog krajolika postratnog Balkana.
Rad bosanskohercegovačke umjetnice Mile Panić odvija se na sjecištu stand-up komedije i suvremene vizualne umjetnosti, s ciljem narušavanja konvencionalnih normi umjetničkih institucija i komičarskih prostora, koristeći se humorom za propitivanje struktura moći i društvenih normi.
Umjetnička praksa beogradske umjetnice Sofije Pavković bavi se temama sjećanja, identiteta, nasljeđa u odnosu na osobno i kolektivno pamćenje, a
hrvatska umjetnica Paula Tončić, koristeći se nelinearnom naracijom, dokumentira i arhivira zaboravljene tragove našeg društva, s posebnim fokusom na prisutnost ženskog tijela u napuštenim javnim prostorima.

Jedna od njih dobit će priliku sudjelovati u opsežnom mentorstvu koje uključuje suradnju i mentorski rad sa Šejlom Kamerić, cijenjenom vizualnom umjetnicom čiji opus obuhvaća film, fotografiju i instalaciju, a u svojem se radu često bavi temama sjećanja, traume i identiteta.
​Odabrana će finalistica održati i samostalnu izložbu u prostoru MuseumsQuartier Freirauma u Beču predviđenu za veljaču 2026. godine te ostvariti financijsku podršku za produkciju i prezentaciju novog rada.