Preskočite na glavni sadržaj

Retrospektivna izložba Andreje Kulunčić "Činiti svijet boljim mjestom" u MSU

Zagrebački Muzej suvremene umjetnosti (MSU) otvara u četvrtak, 15. svibnja retrospektivnu izložbu "Činiti svijet boljim mjestom" vizualne umjetnice Andreje Kulunčić, s presjekom njezina društveno angažiranog umjetničkog stvaralaštva od devedesetih godina do danas.
vrijeme: 15.05.2025. -
mjesto: Zagreb
url: http://www.msu.hr

Njezina prva samostalna i cjelovita izložba na prvom i drugom katu MSU-a strukturirana je u pet tematskih cjelina: feminizam, trauma, migracija, samoorganizacija i strukturalna analiza umjetničine metodologije. Uz fokus na teme radničkih prava, rodne ravnopravnosti, integracije, depresije, ksenofobije i kulturne raznolikosti ona propituje kako suvremene društveno angažirane vizualne umjetničke prakse, ali i kulturne institucije poput muzeja, mogu biti pokretači društvenih promjena.
"Drago mi je da se retrospektiva održava sada, a ne za dvadeset godina jer ono što sam napravila dosad mogu ostaviti iza sebe, vidjeti što je bilo dobro, a što nije te nastaviti dalje. Neke sam radove koje izlažem vani uspjela osmisliti na novi način i potpuno drugačije predstaviti", rekla je Kulunčić na predstavljanju izložbe.
Za naslov izložbe kaže kako je najprije bio samo radni, to je njezin credo i ono što želi, a ostao je jer smatra da bi se svi mogli u njemu pronaći, činiti svijet boljim mjestom i razmisliti što svi zajedno možemo napraviti u svijetu koji danas i nije baš najbolje mjesto. "To me je uvijek vodilo u ovih trideset godina”, istaknula je.
Ravnateljica MSU Vesna Meštrić smatra da će prva retrospektivna izložba Andreje Kulunčić potaknuti interes publike, osobito zato što njezino umjetničko djelovanje govori i o različitim društvenim, marginalnim zajednicama, traumama, ali i o samoj edukaciji i samoorganizaciji, osobito danas iznimno važnim temama.
"Ta izložba sasvim sigurno mijenja i donosi novi način rada Muzeja, otvara pitanje pozicija institucije i odnosa institucija prema važnim društvenim zbivanjima, kako oni utječu na naše živote i koja je uloga nas i drugih kulturnih institucija", ustvrdila je.
"S druge strane ovakvi projekti mijenjaju instituciju, pozivaju na dijalog i participaciju, aktivirajući nas na djelovanje. To i je uloga institucija koje moraju aktivno promišljati današnji trenutak”, dodala je.
Martina Munivrana, kustosica izložbe i uz umjetnicu suautorica koncepta izložbe, napomenula je kako se radi o nespecifičnoj likovnoj sumiranoj u pet tematskih cjelina koje najbolje mogu označiti ono što je za pojedine projekte bilo važno iako se te teme međusobno prožimaju i možemo ih pronaći u svakom njenom projektu.
Po njezinim riječima, veliki je izazov raditi jednu takvu retrospektivu jer se 30 godina nečijeg života mora svesti na arhitekturu i kvadrate, a pritom je iznimno važno pokazati veliko poštovanje prema autorici i njenom umjetničkom djelovanju čiji je to život.
Kako izložba ne bi bila samo refleksija stvarnosti, već i alat za promjenu, do zatvaranja, 12. listopada, priredit će čak 65 programa koji potiču na kritičko razmišljanje i aktivno sudjelovanje, od interkulturnih programa s filipinskom i indonežanskom zajednicom u Zagrebu, edukativnih radionica, diskurzivnog programa, okruglog stola, zajedničkog kreiranja vrta MSU-a.
Izložba uključuje rezultate istraživanja nastalih kroz suradnju umjetnice s kustosicama s kojima je radila - Irena Bekić (Hrvatska), Amanda de la Garza Mata (Meksiko), Anca Verona Mihulet (Rumunjska / Južna Koreja) i Katharina Schlieben (Njemačka).
Među ostalim, predstavit će se rad index.žene koji poziva posjetiteljice da ostave poruku osjećaju li se zadovoljne, diskriminirane ili zlostavljane, te „Vi ste Partiju izdale onda kada je trebalo da joj pomognete”, gdje posjetiteljice mogu sudjelovati u akciji izrade zajedničkog antispomenika posvećenog svakoj od 850 kažnjenica političkog logora Goli otok i Sveti Grgur. (Hina)