Preskočite na glavni sadržaj

Radionice na 10. Festivalu inkluzivne scene 'PreOKRET' u Rijeci

Pridružite se plesnim radionicama u sklopu 10. Festivala inkluzivne scene 'PreOKRET' koji se održava u Rijeci tijekom svibnja i lipnja. Međunarodna umjetnička manifestacija 'PreOKRET' u organizaciji Plesnog kolektiva Magija, već cijelo desetljeće okuplja međunarodne inkluzivne koreografe, plesne umjetnike i kolektive koji razmjenjuju ideje, iskustva, svoja promišljanja i individualne pristupe inkluzivnom plesu.
vrijeme: 05.06.2025. - 26.06.2025.
mjesto: Rijeka
url: https://www.facebook.com/people/Festival-inkluzivne-scene-Rijeka-Inclusive-scene-festival-Rijeka/100027452453263/

Možete se priključiti sljedećim radionicama na vanjskim lokacijama u sklopu festivalskog programa „INTERVENCIJE“ i radionicama u popratnom programu festivala koje se održavaju u Hrvatskom kulturnom domu na Sušaku:
•             5.6. / Korzo/ 19 - 21 sati/ Kate Foley, HR / Radionica: Vlak mira
•             16.6. / Korzo/ 16 - 18 sati/ DIVERT, HR / Radionica: Vodopadi, vodoskoci, jekanje (*zbog bolesti ODGOĐENO s 23.5. na 16.6.)
•             20.6. / Korzo/ 18 - 20 sati/ Eleonora-Magdalena Vrdoljak, HR/ Radionica: Tragovi i odjeci
•             26.6.2025. /11- 13 sati / HKD na Sušaku/ BewegGrund, CH / Radionica: Forest
•             Jesen 2025./ SubLab Scene, HR/ NL / Radionica: Prilagodba kroz umjetnost i stvaralaštvo
 
PLESNE I IZVEDBENE RADIONICE NA VANJSKIM LOKACIJAMA
 
Program „INTERVENCIJE“ je platforma unutar Festivala koja se izrodila iz sve snažnije potrebe približavanja inkluzivnih plesnih sadržaja široj publici. Iako je festival iz godine u godinu sve više posjećen te ima brojniju publiku i dalje je prisutna potreba jače vidljivosti umjetničkog i edukativnog djelovanja umjetničkih kolektiva i sve brojnijih profesionalnih umjetnika koji nam se pridružuju u području inkluzije. Također, važna nam je i bitnost prepoznavanja Rijeke kao inkluzivnog centra, grada koji sada već ima više od 17 godina dugu tradiciju inkluzije, desetu godinu održavanja festivala u čijem je jedini fokus profesionalna inkluzivna umjetnost. S obzirom na velike umjetničke resurse koje festival posjeduje, kroz projekt INTERVENCIJE, intervenira se i usmjerava ka cilju povećanja vidljivosti i prisutnosti inkluzije u javnom mnijenju.
 
Sudjelovanje u radionicama u sklopu INTERVENCIJA je fleksibilno - nije potrebno prisustvovati svim terminima, već se možete uključiti u onaj koji Vam najviše odgovara, a okupljanje je na Jadranskom trgu kod fontane. Program se provodi uz podršku Ministarstva kulture i medija RH kao program koji potiče razvoj publike u kulturi.
 
5.6.2025./ Korzo/ 19 - 21 sati/ Kate Foley (HR)
Radionica: Vlak mira
Učesnici će istraživati različite načine zajedničkog kretanja kao grupe koja putuje Korzom, uz mogućnost uključivanja promatrača: poželjeti im dobrodošlicu na Vlaku mira. Učit ćemo o procesu stvaranja koreografske partiture za nastup u javnom prostoru kako bismo stvorili povorku povezanosti inspiriranu pjesmom "Peace Train" Yusefa (Cat Stevens) iz 1971. godine.
Kate Foley koreografira i režira projekte za scenu, film, video, nove medije i specifične lokacije. Osnovala je i upravljala komornim plesnim skupinama u New Yorku i San Franciscu od 1986. do 1989. Potom je radila na nizu opsežnih suradnji, kao što su site specific produkcije Kazališta Ulysses King Lear (2001.) i Medea (2002.), epski Day is Done (2005./2006., 2009.) vizualnog umjetnika Mika Kelly te vlastitom projektu Angels of Suđerac (2006.) ostvarenom u sklopu Fulbrightove stipendije. 2007. godine doselila se u Rijeku kako bi radila kao strateg, učitelj i umjetnik udruge za izvedbenu umjetnost Prostor Plus. Otad radi i kao učiteljica u Osnovnoj školi za klasični balet i suvremeni ples pri Osnovnoj školi Vežica, gdje vodi učenički ansambl.
 
16.6. 2025./ Korzo/ 16 - 18 sati/ DIVERT (HR)
Radionica: Vodopadi, vodoskoci, jekanje
Na radionici ćemo raditi iz urbane konfiguracije fontana na Korzu, koji su prostori okupljanja, predaha, osvježenja, a promatrat ćemo ih kao koreografiju vode, kao izvedbenost prirodnog e-lementa i kao odnosa ljudi i vode unutar grada. Radionica će uključivati rezoniranje vode u tije-lima plesača, kao i stvaranje konstelacija koje prenose tu kvalitetu među prolaznike.
Radionicu vode: Marina Brajdić, Leon Goličnik, Iva Nerina Sibila
 
Divert kolektiv je umjetnička organizacija koja okuplja plesače sa i bez invaliditeta u zajedni-čkom istraživanju plesa i izvedbe. Polaze od ideje da za ples i pokret nisu preduvjet standardne tjelesne mogućnosti, već da ples pripada svima. Od 2012. do danas kreirali su osam cjelovečer-njih predstava i brojne kratke forme, sproveli interdisciplinarne istraživačke i umjetničke pro-jekte, a radionice održavamo kontinuirano. Gostovali su širom Hrvatske i međunarodno. Divert je u trajnoj rezidenciji u plesnom centru TALA PLE(j)Su koji vodi Plesni centar TALA u Zagrebu. Umjetnička voditeljica je Iva Nerina Sibila.
 
20.6.2025./ Korzo/ 18 - 20 sati/ Eleonora- Magdalena Vrdoljak (HR)
Radionica: Tragovi i odjeci
Tema: "Kako prostor nosi tragove prošlih i sadašnjih događaja? Kako ih možemo osjetiti, oživjeti i odjeknuti svojim tijelima?"
Opis radionice: Kroz pažljivo promatranje prostora, svaki će sudionik pronaći "trag" - znak prisustva ili promjene u okolišu. Taj trag postat će polazište za stvaranje osobnog plesnog impulsa.
Radionica se sastoji od nekoliko faza: Tiha šetnja i opažanje: Uvodno upoznavanje s prostorom kroz tiho kretanje i promatranje detalja. Mapiranje tijelom: Istraživanje odabranog traga kroz pokret, dah i dodir. Odjeci i ponavljanja: Razvijanje improvizacije kroz ponavljanje i prilagođavanje pokreta zvukovima i dinamici prostora.
Eleonora-Magdalena Vrdoljak (1991.) plesnu edukaciju stječe pri Umjetničkoj školi Franje Lučića u Velikog Gorici, zatim na Akademiji dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu (BA Suvremeni ples) te na Sveučilištu Royal Conservatory of Antwerp u Belgiji (MA in Dance in Embodied Artistic Research). Apsolvirala je preddiplomski studij filozofije pri Fakultetu filozofije i religijskih znanosti u Zagrebu te diplomirala s temom Pitanje i problematika utjelovljenog uma. Kao izvođačica surađuje s Traffikom, UO Koreokroj, Cocoondance Company i nizom kolektiva, a u području inkluzivnih izvedbenih praksi surađuje s udrugom za kazalište, vizualne umjetnosti i kulturu gluhih Dlan, Kazalištem slijepih Novi život, te kolektivom Magija i Divert. Plesni film Eluvies čija je suautorica prikazan je u Sao Paolu, Berlinu, Zagrebu, Hvaru, Splitu i drugdje. Redovna je pedagoginja, a odnedavno i voditeljica Odjela za suvremeni ples Prve sušačke hrvatske gimnazije u Rijeci.
 
PLESNE I IZVEDBENE RADIONICE U POPRATNOM PROGRAMU
26.6.2025. /11- 13 sati / HKD na Sušaku/ BewegGrund (CH)
FOREST/ ŠUMA radionica sa Cie BewegGrund: putovanje u šumu i pitanja ovisnosti, neovisnosti i međuovisnosti.
Inspirirana svijetom biljaka i ekologije, ŠUMA istražuje odnos između različitih organizama i njihovog okoliša.
Tko po našem mišljenju treba podršku, a od koga očekujemo da će moći sve sam učiniti?
Koje pretpostavke donosimo o drugima, a koje o sebi?
Kako čitamo tijela drugih na temelju onoga što vidimo ili ne vidimo?
Kako tražimo podršku i kako je pružamo drugima?
Nakon zajedničkog zagrijavanja, istražit ćemo neka od ovih pitanja kroz vježbe i improvizaciju.
Radionicu će voditi plesači iz predstave i umjetnički direktor BewegGrunda.
 
Jesen 2025./ SubLab Scene (HR/ NL)
Radionica: Prilagodba kroz umjetnost i stvaralaštvo
Ovu radionicu prožimaju teme prilagodbe, samoodržanja i traže balans u dinamičnom svijetu promjena. Kroz umjetnost i stvaralaštvo, pokusavamo naci odgovore na izazove nesigurnosti i kaosa, pružajući red, olakšanje i smjer kako bismo nadišli te izazove.
 
Teme radionice su:
             Prilagodba kao nužnost za samoodržanje i preživljavanje:
             Prilagođavanje i traženje balansa i homeostaze
             Kako prilagodba pomaže pronaći svoje mjesto u grupi i u svijetu značajnih promjena.
             Poticanje svijesti kroz umjetnost pridonijet će kulturnoj raznolikosti grada, povezujući ljude iz različitih sfera života.
             Suradnja s osjetljivim skupinama povecati njihovu vidljivost u zajednici i  pružit će po-dršku onima koji su prošli kroz traumatična iskustva, poput bolesti, migracije i nasilja.
             Organizacija radionica otvara prostor za obrazovanje i dijalog, potičući razmjenu ideja i poticanje kreativnosti u lokalnoj zajednici.
 
Radionicu će voditi članice SubLab Scene. SubLab Scene - Subcultural Laboratory Scene  je plesno-kazališni kolektiv iz Hrvatske čiji se rad temelji na interdisciplinarnim i eksperimentalnim oblicima umjetnosti, site-specific izvedbama i obrazovanju. Realizira neovisne i koprodukcijske projekte u području suvremenog plesa, drame i glazbe. Kolektiv vode plesne i izvedbene umjetnice Ljiljana Musić Opačić, Ira Prica i Gordana Svetopetrić, kojima su se pridružile Dijana Subić Trošelj, Anika Luchin i Pepijn Spoor. Suradnja Musić, Price i Svetopetrić započela je krajem 1990-ih tijekom studija u Amsterdamu, gdje su osnovale skupinu "Pure Luck", kasnije preimenovanu u "Subscene". Rad SubLab Scene temelji se na radu na specifičnim lokacijama, uključivanju publike i radu s amaterima različitih dobnih skupina. Članice su i edukatori i terapeuti koji djeluju s osjetljivim skupinama. Od kraja 1990-ih ostvarile su brojne predstave, uključujući i PROVA, koja je bila dio službenog programa Rijeka 2020 - Europska prijestolnica kulture.
 
Pozivamo sve građane, prolaznike i znatiželjnike da se pridruže - bilo kao sudionici radionica, bilo kao promatrači - i postanu dio umjetnosti koja spaja kulturne ustanove i ulice grada. Inkluzivni ples u kojem različitost postaje snaga, ne traži posebne uvjete osim prisutnosti i otvorenosti.
 
Sve novosti o festivalu pratite na Facebook stranici Festival inkluzivne scene Rijeka, a za više informacija i prijave na radionice kontaktirajte Plesni kolektiv Magija: magija.dance@gmail.com.