Preskočite na glavni sadržaj

Premijera opere 'Povratak mornara' i otvaranje 59. Splitskog ljeta

Premijerom romantično-komične opere 'Povratak mornara' Franza von Suppèa u nedjelju, 14. srpnja, na splitskom Peristilu otvara se 59. Splitsko ljeto. Svečano otvaranje započet će u 21 sat, a Festival će otvoriti njegov visoki pokrovitelj Predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović.
vrijeme: 14.07.2013.
mjesto: Zagreb: Kino Tuškanac
url: http://www.hfs.hr

Premijernom izvedbom ravnat će maestro Loris Voltolini, a redatelj je Leo Katunarić. Uz orkestar i zbor Opere Hrvatskog narodnog kazališta Split kao solisti će nastupiti Ljubomir Puškarić, Gorana Bjondić, Ozren Bilušić, Stjepan Franetović i Špiro Boban.

'Posebnu pažnju obratite na mlade, a već afirmirane soliste, sve jedan bolji od drugog' ponosno je na konferenciji za medije u srijedu najavio prvu premijeru ovogodišnjeg Splitskog ljeta njegov ravnatelj Tonći Bilić. Operu je ravnatelj opisao kao 'veselu razglednicu' , a redatelj Leo Katunarić kao dinamičnu operu koja nameće filmsku glumu.

Suppè je 'Povratak mornara' u potpunosti posvetio Dalmaciji, radnja se događa na trgu neimenovanog dalmatinskog grada, sudeći po novinskim izvještajima s hamburške praizvedbe  1885. godine, u Hvaru. Protagonisti pjevaju arije kojima slave karakter dalmatinske žene i junački mit o Kraljeviću Marku, izvodi se niz plesova koje je skladatelj nazvao dalmatinskim. Praizvedba je, izvjestili su tadašnji novinari, postigla velik uspjeh te je publika ovacijama više puta na poklon vraćala izvođače i skladatelja.

'Povratak mornara' opera je u dva čina od kojih svaki traje približno 45 minuta. U grad se nakon dugog ratovanja vraća pobjednička flota s velikim idealima i suočava se sa stvarnošću, zatiče korumpiranog gradonačelnika. Građani pak dočekuju mornare s  oduševljenjem,  a najviše slave hrabrog vođu mornara Pietra. U luci se zbiva i intimna drama mladih ljubavnika Jele i Nikole čiji brak pokušava spriječiti Jelin staratelj, gradonačelnik Quirino koji, budući da želi sam oženiti lijepu Jelu, koristi svoj položaj i unovačuje Nikolu ne bi li se na taj način riješio suparnika. Njegove spletke osujeti Pietro koji je u međuvremenu saznao da je Jela njegova kći. On je, naime, prije 20 godina bio prisilno poslan na more i tako bio spriječen da se vjenča s ljubavlju svog života, Jelinom majkom. Očite su sličnosti sa zapletima Rossinijeva 'Seviljskog brijača' kao i Ljubavnog napitka Gaetana Donizzetija s kojim je Suppè, po majčinoj liniji, bio u srodstvu.

Solistica Gorana Biondić, u operi Jela, na konferenciji za novinare priznala je kako njezina uloga veliki izazov budući da traži tehničku spremnost i zrelost.

Splitska premijera svojevrsna je „suvremena praizvedba“. Partitura se, naime, dugo smatrala nepovratno izgubljenom nakon što je jedini poznati primjerak nestao u velikom požaru 1943. u kojem je izgorjela zgrada Državne opere u Hamburgu. Talijanski dirigent Adriano Martinolli D'Arcy uspio je, nakon dugih potraga, 2007. godine pronaći primjerak partiture u jednoj specijaliziranoj američkoj biblioteci. Izvorna je partitura napisana na njemačkom i na talijanskom jeziku, a libretist je Anton Langer.

Otvorenje 59. Splitskog ljeta i premijeru opere 'Povratak mornara' izravno će prenositi Prvi program Hrvatske televizije. HNK Split