Preskočite na glavni sadržaj

Predstavljeni rezultati prve godine istraživanja pilot-projekta utvrđivanja podrijetla muzejske građe oduzete tijekom i nakon Drugog svjetskog rata

Ministrica kulture i medija dr. sc. Nina Obuljen Koržinek otvorila je 23. travnja u knjižnici Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti znanstveno-stručni skup na kojem su sudionici „Pilot-projekta utvrđivanja podrijetla muzejske građe oduzete tijekom i nakon Drugog svjetskog rata“ predstavili rezultate svojih istraživanja. 
vrijeme: 23.04.2024. -
url: https://min-kulture.gov.hr/
Pilot-projekt utvrđivanja podrijetla muzejske građe oduzete tijekom i nakon Drugog svjetskog rata pokrenulo je naime Ministarstvo kulture i medija u suradnji s Muzejskim dokumentacijskim centrom, prva radionica održana je 31. siječnja 2022., a 23. travnja predstavljeni su rezultati istraživanja stručnjaka devet odabranih muzeja.

Ministrica kulture i medija u svom uvodnom govoru istaknula je da je na samom početku svog mandata kao jedan od ciljeva postavila započinjanje sustavnog bavljenja temom oduzetih umjetnina tijekom i nakon drugog svjetskog rata. Izrazila je zadovoljstvo što je projekt istraživanja podrijetla muzejske građe okupio i mlađu generaciju kustosa i dokumentarista te da ovaj projekt predstavlja veliki i važan prvi korak u ispravljanju nepravdi učinjenih prije više od sedam desetljeća, a koje su se godinama negirale i nije bilo političke volje za započeti rad na utvrđivanju činjenica.

Dugoročni cilj ovog projekta je razvoj metodologije za sustavno istraživanje provenijencije umjetnina u hrvatskim muzejima, unaprjeđenje struke i stručne edukacije. „Ova tema je od mog prvog mandata bila visoko na ljestvici prioriteta, premda su nas starije kolege uvjeravale da je nije moguće provesti“, podsjetila je ministrica i dodala kako su već izmjenama Zakona o arhivima stvorili preduvjeti za ambicioznije istraživanje. „Hrvatska nije zemlja koja je izvan svojega teritorija posezala za tuđom imovinom, nemamo kolonijalnu povijest s kojom se suočavaju veliki svjetski muzeji“, naglasila je ministrica i dodala kako nažalost imamo iskustvo da su režimi u razdoblju između 1940. i 1945., kao i nakon '45. oduzimali privatno vlasništvo, od čega je jedan dio završio u muzejima. Najavila je kako će uz dosadašnju podršku projektu, Ministarstvo izdvojiti i dodatna sredstava kako bi se stručnjaci mogli posvetiti istraživanju podrijetla muzejske građe i kako bi iskustvo muzealaca mogli preuzeti i ostali u drugim baštinskim ustanovama.
 
Ministrica je zahvalila kolegama u Ministarstvu kulture i medija koji su u suradnji s djelatnicima Muzejskog dokumentacijskog centra na čelu s ravnateljicom Majom Kocijan pokrenuli i razvijaju projekt s jednakim intenzitetom i entuzijazmom, a posebno voditeljicama projekta profesorici na Odjelu za povijest umjetnosti Sveučilišta u Zadru dr. sc. Antoniji Mlikoti i znanstvenoj savjetnici Strossmayerove galerije starih majstora HAZU dr. sc. Ljerki Dulibić, kao i svim istraživačima koji su zaslužni za rezultate koji se danas prezentiraju široj javnosti.
 
U okviru skupa prezentirani su rezultati istraživanja stručnjaka devet muzeja: Muzeja za umjetnost i obrt, Strossmayerove galerije starih majstora HAZU, Muzeja grada Zagreba, Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti, Hrvatskog povijesnog muzeja, Etnografskog muzeja, Arheološkog muzeja u Zagrebu, Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka i Muzeja Slavonije. Skup je održan u organizaciji Muzejskog dokumentacijskog centra i Hrvatske zaklade za znanost HRZZ projekta Istraživanje provenijencije umjetnina u zagrebačkim zbirkama koji se provodi u Strossmayerovoj galeriji starih majstora HAZU.

Rezultati dosadašnjeg istraživačkog rada bit će objavljeni u časopisu Muzeologija u izdanju MDC-a, kako bi ova tema postala dostupna široj muzejskoj zajednici, jer se očekuje da će se ovaj istraživački rad nastaviti i proširiti na sve ostale muzeje i baštinske ustanove. (MKM)