Preskočite na glavni sadržaj

Predstavljen Animafest 2025.

U Galeriji Kranjčar održana je konferencija za medije 35. Svjetskog festivala animiranog filma - Animafesta Zagreb 2025 koji se od 2. do 7. lipnja odvija u Kinu SC, Kinu Kinoteka, u Muzeju suvremene umjetnosti te na drugim gradskim lokacijama.
vrijeme: 21.05.2025. -
mjesto: Zagreb
url: https://www.animafest.hr/

Filmski program čini gotovo 350 djela, koliko je najavljeno i stranih gostiju, a uz prestižna natjecanja kratkih, dugih, studentskih i hrvatskih filmova tu su i veliki tematski blok posvećen „Svijetu na rubu“, retrospektive Michaele Pavlátove (izložba, masterclass, filmovi) i Veljka Popovića, južnokorejska i nova japanska animacija, Animafest PRO s 12. znanstvenim skupom Animafest Scanner i radionicom Rise & Shine, izložbeni program te Program za djecu i mlade.
 
Članove žirija i detalje programa predstavili su umjetnički ravnatelj festivala Daniel Šuljić, producentice Matea Milić i Paola Orlić te zamjenica pročelnice Gradskog ureda za kulturu i civilno društvo Nikolina Radić Štivić, dok su o svojim radovima govorili autori hrvatskih doprinosa Velikom natjecanju kratkometražnog filma Maida Srabović (Fačuk), Jelena Oroz (Nema mjesta) i Marko Meštrović (Kako). Predstavljena je festivalska špica autorice Varje Jakovljeve i glazbenika Alekseja Prosvirnina. Jakovljeva je autorica i festivalske ilustracije koju je u cjeloviti vizualni identitet festivala uklopio studio Kuna zlatica.
 
Daniel Šuljić pozdravio je okupljene u ime jednog od tri najznačajnija festivala animiranog filma u svijetu, prestižne manifestacije hrvatske kulture, ali i globalne filmske umjetnosti. S posebnim zadovoljstvom Šuljić je istakao kako su za Animafest 2025 prijavljena rekordna 2024 filma iz 92 zemlje svijeta te kako će na festivalu svjetsku premijeru samo u Velikom natjecanju kratkometražnog filma imati 10, a međunarodnu 2 rada. Ukupan broj svjetskih premijera je 47, a međunarodnih 13. Velika novost je da je Animafest uz Oscar postao i kvalifikacijski festival za nagradu BAFTA, a za Oscara se više ne kvalificira samo pobjednik Velikog natjecanja kratkometražnog filma, već i onaj Natjecanja hrvatskog filma. Šuljić se pohvalno izrazio o domaćoj produkciji koju osim navedenih filmova u Velikom natjecanju predstavljaju Vuk Jevremović (Moralna potpora), Petra Balekić (Sjena) i Elena Walf (Bodlja u guzi), a u Natjecanju studentskog filma Jelena Milunović (Lebdenje), Petra Pavetić Kranjčec (Od Petera za Aidu), Marta Margetić (Kičma) i Andrea Miletić (Beštija). Domaća kinematografija u Natjecanju hrvatskog filma broji ukupno 24 djela s novim produkcijama Zagreb filma, ALU-a, Adriatic Animationa, Bonobostudija i dr. nezavisnih producenata, poput Psihonauta Nike Radasa koji nakon Zagreba putuju u Annecy, novih filmova Thomasa i Ivane Volda ili istarske Piove Danila Dučka s glazbom Livija Morosina. Selekcije u međunarodna natjecanja Animafesta zapravo su i međunarodni uspjesi našega filma, što ponekad zaboravljamo jer je riječ o domaćem festivalu, ali konkurencija je globalna i vrlo jaka, s manje od 5 % odabranih. Hrvatska animacija je vrlo dobra i već godinama lagano raste. Ove godine imali smo rekordne 54 domaće prijave za Natjecanje hrvatskog filma, dakle čak ni u njega nije jednostavno ući - rekao je Šuljić. Zahvaljujući Animafestovom pokrovitelju Telemachu u kvalitetu dijela ovogodišnjeg festivalskog programa gledatelji će se moći uvjeriti i na platformi EON TV.
 
Kako je selekcijski proces ukazao na snažan trend društvenokritičkog filmotvorstva, i središnji tematski program Animafesta 2025 pod nazivom „Svijet na rubu“ Šuljić je odlučio posvetiti filmovima o velikim društvenim gibanjima i opresiji, odnosno nekima od gorućih tema današnjeg globalnog društva: migracijama i izbjeglicama, ratovima, teroru državnih autoriteta te protestima i aktivizmu. Umjetnost nije tu samo da opušta, nego da propituje i ukazuje na neugodne stvari, poput kamenčića koji žulja u cipeli. Tema nije najlakša, ali naša je obaveza prikazati i takve, sve redom odlične filmove - kazao je Šuljić. Pablo Ballarín, Marta Magnuska, Fabio Friedli, Paul Wenninger, Anja Kofmel, Joško Marušić, Lotfi Achour, Felix Weisz i Erick Oh neka su od autorskih imena tematskog programa, u kojem su vrijedne radove ostvarili i umjetnički kolektivi.
 
Šuljić je naveo kako će u žiriju Velikog natjecanja kratkometražnog filma biti francuski animator Osman Cerfon, slovenska animatorica Špela Čadež, čileanski redatelj i osnivač festivala Chilemonos Erwin Gomez, japanska animatorica Sarina Nihei i hrvatska majstorica stop-animacije Ivana Volda. Članovi žirija uglavnom su višestruki sudionici najprestižnije Animafestove konkurencije iz proteklih godina, a Cerfon i Nihei održat će i masterclassove. Filmove Sarine Nihei gledat ćemo, pak, u posebnom programu novog vala japanske kratke animacije koji će Nihei predstaviti s kolegom Ryom Orikasom.
 
U objedinjenom žiriju, kako je rekao Šuljić „slobodnog i zaigranog“, Natjecanja studentskog filma (40 filmova, od kojih tri potječu od dobitnika Nagrade za najbolju školu animacije - Filmskog sveučilišta Babelsberg Konrad Wolf kojem se priređuje i zasebna retrospektiva) i Natjecanja hrvatskog filma odluke o nagradama donijet će poljski profesor filmologije Michał Bobrowski, suosnivačica bečkog festivala Tricky Women/Tricky Realities Waltraud Grausgruber i korejska animatorica Jin Woo. Grausgruber kurira i poseban filmski program pod naslovom „Mame gore i drugi činovi oslobođenja“ povezan s njezinim festivalom koji otvara prostor ženskim i rodno nekonformnim perspektivama - slikama koje iritiraju, a u čijem su fokusu tijela, odnosi i biografije u mijeni. Jedan film Jin Woo gledat ćemo, pak, u sklopu retrospektive Južne Koreje - zemlje u fokusu Animafesta 2025. Program u tri cjeline istražuje nezavisne animacije koje su proizašle iz šireg urbanog diskursa: „betonskih snova“, „krvnih veza“ (obitelji kao tradicionalno najvažnije korejske zajednice, sada u osipanju) i identitetskih pitanja poput „tko sam ja“. Kako kreativnoj snazi južnokorejske kinematografije iz godine u godinu svjedočimo i na Animafestu, pravi je trenutak za osvrt na njezina protekla tri desetljeća - rekla je Paola Orlić. Više na www.animafest.hr!