Predstavljanje knjige Ervina Dubrovića 'Slikarstvo u Rijeci 1891.-1941.' održat će se u srijedu 21. svibnja u 12 sati u prostorijama Matice hrvatske u Zagrebu.
vrijeme: 21.05.2025. -
mjesto: Zagreb
Sudjeluju:
autor knjige Ervin Dubrović
Daina Glavočić, povjesničarka umjetnosti
Dino Milinović, predsjednik Društva povjesničara umjetnosti Hrvatske
Berislav Valušek, urednik knjige i predsjednik Društva povjesničara umjetnosti Rijeke
Petra Vugrinec, povjesničarka umjetnosti
Knjiga Ervina Dubrovića dugo je očekivani, adekvatni i relevantni stručni i znanstveni doprinos jednoj temi na kojoj je autor radio skoro četrdeset godina. Iako je bilo i drugih riječkih povjesničara umjetnosti koji su se bavili razdobljem između dvaju svjetskih ratova i prije (naročito Daina Glavočić), Dubrovićev pristup problemu razlikuje se od ostalih naglašenom interdisciplinarnošću što možemo zahvaliti vrlo različitim autorovim stručnim interesima koji su ga odvodili prema socijalnim, opće kulturnim, ideološkim, političkim, gospodarstvenim i inim, ne samo umjetničkim temama. Bipolarnost i kozmopolitska multipolarnost nalaze se u temeljima riječke situacije; tri razine vlasti do kraja Prvoga svjetskog rata (austrougarska središnja vlast, mađarski
corpus separatum, autonomna gradska uprava), podijeljeni grad između dvaju ratova (
Fiume - Sušak), multilingvizam (talijanski, hrvatski, mađarski, njemački), multikulturalizam temeljen na jezičnom idiomu i posljedično etničkom itd. Bipolarnost se očituje i u Dubrovićevoj podjeli u knjizi na čisto slikarstvo i fotografiju, gdje fotografiju tretira kao ''slikanje svjetlom.'' Dva pola nastaju i uključivanjem Opatije i Kvarnera (Rivijere) u pregled umjetničke situacije Rijeke jer je riječ o jedinstvenom prostoru koji već poodavno funkcionira kao međuovisna ekstenzija.
Izdavači: Društvo povjesničara umjetnosti Rijeke i Muzej grada Rijeke
Organizatori predstavljanja: Društvo povjesničara umjetnosti Hrvatske i Matica hrvatska