Kazališna predstava 'Ružni' autora Mariusa von Mayerburga, iz produkcije Hrvatskog narodnog kazališta u Varaždinu, održat će se u petak, 2. ožujka, s početkom u 20 sati, u kongresnoj dvorani opatijskog hotela 'Adriatic'.
vrijeme: 02.03.2012. 20 h
mjesto: Opatija; hotel 'Adriatic'
Nova predstava varaždinskog HNK upozorava na današnju bolnu opsjednutost izgledom, ljepotom i mladošću. U današnjem pojednostavljenom svijetu u kojem je sve manje prostora za osjećaje, stremljenje k istom idealu vodi do gubitka identiteta.
Marius von Mayenburg, rođen u Münchenu 1972., slovi za jednog od najprodornijih njemačkih autora mlađe generacije, u svom tekstu 'Ružni' tematizira tri želje, gotovo opsesije, koje danas kroje društvene događaje i sudbinu pojedinca: želju za bogatstvom i tržišnim uspjehom, želju za lijepim i mladim izgledom te želju za jedinstvenosti i individualnosti. Postavlja pitanja karijerizma, ponosa, standardizacije i pseudoindividualnosti na prvi pogled kao glavne teme, odnosno kritiku visokog kapitalizma koji slijedi logiku: jedinstven je samo onaj tko je lijep i mlad i takav može biti financijski uspješan. Istovremeno, onaj koji je financijski uspješan, lako si priušti intervencije koje mu omogućuju lijep i mladolik izgled.
U igri se tkaju i prelijevaju prizori i različite uloge istih glumaca, a glumci Robert Plemić, Ivica Pucar, Barbara Rocco i Mitja Smiljanić, vođeni mladim slovenskim redateljem Jernejem Kobalom, s osobitim veseljem suočili su se s dramaturški izazovnim dramskim predloškom.
Ulaznice po cijeni od 60 kuna dostupne su na prodajnim mjestima Festivala Opatija: ured Ustanove u Opatiji, M. Tita 3, TIC na adresi Korzo 14, kartomat na korzu i Agencija New Sound u Matuljima, Trg m. Tita 2.