Preskočite na glavni sadržaj

'Parovi i slične slabosti' Mire Gavrana

Knjiga 'Parovi i slične slabosti' Mire Gavrana, koja obuhvaća šest njegovih novijih drama i komedija s muško-ženskim odnosima kao zajedničkim 'light motivom', 'Tajna Grete Garbo', 'Lutka', 'Parovi', 'Najluđa predstava na svijetu', 'Pandorina kutijica' i 'Teško je reći zbogom', predstavljena je u Zagrebu. 
vrijeme: 24.05.2012.
url: http://www.mozaikknjiga.hr/

Po riječima teatrologinje Lucije Ljubić, Gavran često piše o ljubavi između muškaraca i žena, bračnim problemima, preljubima i prijevarama, rastancima i pomirenjima, a da kontinuirano zadržava blagonaklonost prema svojim likovima i razumijevanje za ljudske nedoumice i probleme koje imaju u vezama, pa i njihove teže pogreške radije naziva slabostima.
 
Iza Gavrana stoji veliki korpus djela i dok se izdavači najčešće žale da se drame slabo prodaju, njegove se čak i dotiskavaju, istaknula je Ljubić, podsjetivši da je napisao četrdesetak dramskih djela te imao dvjestotinjak premijera diljem svijeta za oko dva milijuna gledatelja. Ne smije se zanemariti da je on najbolji hrvatski izvozni proizvod kada je riječ o kulturi, dodala je.
 
Razloge za takav njegov uspjeh Ljubić pronalazi u njegovim vlastitim riječima i stavu da bi pisci trebali pisati bez namjera da njihova djela postanu uspješnice te da samo trebaju slijediti svoje misli i osjećaje, bez predumišljaja o globalnom uspjehu.
 
Gavran je to potvrdio na promociji, rekavši kako je jednako uživao pišući svoju zadnju dramu kao i kada je kao šesnaestogodišnjak prije 35 godina tek počeo pisati dramska djela.
 
Govoreći o temi koja prevladava u njegovoj novoj knjizi, Gavran je rekao kako je prikazao dvadeset likova, od kojih su neki sretni, a neki nisu, no kako im je zajedničko da tragaju za srećom i za boljom komunikacijom sa svojim partnerima.
 
U naslovnoj, još neizvedenoj drami "Parovi" kroz četiri dramske priče govori se o izazovima održavanja ljubavnih i bračnih veza, komedija "Pandorina kutijica" prikazuje narušavanje bračne ravnoteže, zasnivanje novog braka i povratak na staro, a duodrama "Teško je reći zbogom" iz 1993. najstariji je dramski tekst u knjizi, koji je već izvođen na Hrvatskom radiju i Hrvatskoj televiziji, a kasnije i u autorovu "Epilog teatru".
 
Autor u drami "Tajna Grete Garbo", koja još nije izvedena u Hrvatskoj, ali jest 2008. u Slovačkoj, zamišlja što se dogodilo nakon što je slavna glumica prestala glumiti, dok se komedija "Lutka", koja će se idući mjesec praizvesti u New Yorku, a nakon toga i u Calgaryju, dotiče znanstvene fantastike i promiče ideju ravnopravnosti spolova.
 
U knjigu nakladnika "Mozaik knjige", uvrštena je još njegova nagrađivana monodrama i predstava "Najluđa predstava na svijetu", kritički prikaz suvremenog hrvatskog kazališta i glumišta.
 
Glumci Doris Pinčić i Luka Dragić interpetirali su ulomke iz drama "Parovi" i "Lutka", pruživši tako publici okupljenoj u knjižnici Bogdana Ogrizovića, svojevrsnu praizvedbu tih tekstova. (Hina)