Preskočite na glavni sadržaj

Otvorenje izložbe 'Legenda o Veroniki Desinićkoj – nematerijalno kulturno dobro'

Otvorenje izložbe 'Legenda o Veroniki Desinićkoj - nematerijalno kulturno dobro' održat će se u Dvoru Veliki Tabor, Desinić, u petak, 4. listopada, s početkom u 12 sati.
vrijeme: 04.10.2024. -
mjesto: Desinić
url: https://www.veliki-tabor.hr/

Ova Legenda, duboko urezana u povijesnu memoriju lokalne zajednice, primjer je ispreplitanja  materijalne i nematerijalne kulturne baštine. Njena uska povezanost s Velikim Taborom u jedinstvenu kulturnu cjelinu, svojevrsni je dijalog s prošlošću - često je spominjana kao jedna od najljepših i najznačajnijih hrvatskih legendi
 
Ovom izložbom obilježavamo 10 godišnjicu od proglašenja usmene predaje o Veroniki Desinićkoj nematerijalnim kulturnim dobrom te njenog upisa u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske, na listu zaštićenih kulturnih dobara.
 
Nastojali smo, ovom izložbom, dati povijesni kontekst na kojem se dijelom temelji usmena predaja o Veroniki i Fridriku Celjskom ali i prikaz brojnih radova i umjetničkih djela koja su nastala pod utjecajem ove tragične ljubavne priče - od kapele svetog Ivana (Ivanić Miljanski, župa Zagorska Sela) iz sredine 15. stoljeća do suvremenog 3D video mappinga na ziđu galerije Velikog Tabora.
 
Kao ilustracija razdoblja 15. st.,  izloženi su arheološki nalazi iz starih gradova Vrbovec, iz Starog grada Krapina i iz Velikog Tabora  ( Herman II. Celjski dobio je od kralja Sigismunda Luksemburškog Varaždin, Vinicu i Vrbovec, 1397. a dvije godine kasnije i grofoviju Zagorje s gradovima Krapina, Lobor, Oštrc, Belec, Trakošćan, Lepoglava, Kostel, Cesargrad, Trnovec). S ovom grofovijom dobili su Celjski naziv grofova Zagorskih.
 
U proteklih deset godina u našem Muzeju učinjen je veliki iskorak u realizaciji brojnih projekata na očuvanju  i zaštiti ovog nematerijalnog kulturnog dobra - izradom i čuvanjem zapisa o njemu, poticanjem prenošenja, njegovanjem u izvornoj i drugim sredinama kroz  edukaciju, promicanje, brojnim muzejsko - edukativnim radionicama, stručnim vrednovanjem,  senzibilizacijom javnosti: još 2013. realizirana je izložba Legenda o Veroniki Desinićkoj - riječju i slikom, izdane su brojne muzejsko-edukativne publikacije na tu temu, realizirano je nekoliko likovnih natječaja u suradnji s osnovnim školama širom Hrvatske. Naše muzejsko lutkarsko kazalište Ioculatori izvodi lutkarsku predstavu  Legenda o Veroniki Desinićkoj  za naše posjetitelje (od 2006.), realiziran je 3D video mapping  (međunarodni Eu projekt Living castles), realizirana je međumuzejska međunarodna suradnja s Pokrajinskim muzejom Celje (izložba Veronika Deseniška v slovensko-hrvaškem spominu,  (2018.)), ostvarena je međunarodna suradnja s Mestnom knjižnicom Ljubljana ( izložba Veronika iz Desinića preko Celja do Ljubljane (2019.)) .
 
Ovo su samo neki od realiziranih projekata koji jamče promicanje usmene predaje o Veroniki Desinićkoj na nove generacije.
 
Izložba je realizirana sredstvima Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske.