U utorak 13. svibnja, na dvadesetu obljetnicu otkako nas je napustio jedan od najmaštovitijih hrvatskih slikara, grafičara te ambijentalnih umjetnika visoke moderne i postmoderne Miroslav Šutej, u prostoru poliklinike Bilić Vision u Zagrebu, otvorena je izložba „Šutej - Počeci“.
vrijeme: 13.05.2025. - 30.06.2025.
mjesto: Zagreb
Riječ je o izboru od pedesetak od ukupno stotinjak najranijih radova u raznim tehnikama (tuš, ugljen, akril, akvarel, linorez, litografija), među kojima su i brojne pripremne skice za razne motive na biblijskom papiru formata A4, koji su prije tridesetak godina, posredstvom obiteljskih veza, postali dio kolekcije Nadežde i Ranka Bilića, organizatora izložbe.
U svojoj opsežnoj likovnoj monografiji „Miroslav Šutej: ciklus crteža iz obiteljskog dvorišta“, Tonko Maroević rano Šutejevo likovno stvaralaštvo označava kao dionicu koja ima „epohalno značenje“ i koja je „jezgra i zametak impresivne radne energije i imaginativne otvorenosti, premise vitalističkog i organičkog shvaćanja oblika“, a selekcijom radova kustosice Anite Ruso Brečić za izložbu „Šutej - Počeci“ pokušalo se obuhvatiti što više tehnika, izričaja i motiva. „Miroslav Šutej nije bio samo slikar. Bio je inovator, istraživač forme, majstor pokreta i iluzije. Njegov opus je neodvojiv od suvremene hrvatske umjetnosti - ali i šire - jer je Šutej bio umjetnik koji je uvijek išao „ispred svog vremena“. Njegovi radovi nisu tražili pasivnog promatrača; oni su izazivali percepciju, pozivali na interakciju i pomicali granice između slike i prostora. Šutej je uveo optičku umjetnost u hrvatski kontekst kad su takve tendencije tek uzimale maha na svjetskoj sceni. Bio je pionir u korištenju novih materijala i tehnologija, autor, rekli bismo pomaknutih i originalnih grafičkih kompozicija, i jedan od rijetkih hrvatskih umjetnika koji je dosljedno povezivao umjetnost s vizualnim identitetom. Znamo ga kao dizajnera pojedinih novčanica hrvatskih kuna, dizajnera hrvatskog grba i zastave, ali i dizajnera prvog dresa Vatrenih. Njegov utjecaj nije ograničen samo na galerijski prostor. Šutej je oblikovao način na koji gledamo i doživljavamo vizualnu kulturu. Njegova djela nalazimo u zbirkama najvažnijih svjetskih muzeja, ali ono što nas danas posebno veseli jest što ih možemo ponovno doživjeti ovdje, uživo, u ovom prostoru i to one radove s kojima je počeo svoj umjetnički put“ istaknula je kustosica Anita Ruso Brečić.
Šutejeve radove „epohalnog značenja“ možete pogledati do 30. lipnja 2025.